Ekonomisi zor durumda olan Mısır'a 8 milyar dolar kredi


AB'nin ardından IMF de ekonomisi zor durumda olan Mısır için kredi paketi açıkladı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Uluslararası Para Fonu (IMF) yönetim kurulu, Mısır'ın zor durumdaki ekonomisine verilen krediyi 3 milyar dolardan 8 milyar dolara çıkaracak bir anlaşmayı onayladı.

Uluslararası Para Fonu, kararının Mısır'a bu ayın başlarında açıklanan anlaşma kapsamında derhal yaklaşık 820 milyon dolar almasına olanak tanıyacağını söyledi.

Notta, anlaşmanın Mısır'ın yerel para biriminin dalgalanmasına, kamu yatırımlarının azaltılmasına ve özel sektörün büyümenin motoru haline gelmesi olasılığına odaklanan bir reform planının kabul edilmesiyle imzalandığı belirtildi.

Mısır para birimini devalüe ederek ana faiz oranını önemli ölçüde artırdı. ABD doları 47 Mısır lirasına yükseldi. Tedbirlerin amacının üstel enflasyonla mücadele etmek ve yabancı yatırımı çekmek olduğu açıklandı.

Mısır ekonomisi, hükümetin yıllardır süren kemer sıkma politikalarından, koronavirüs salgınından, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı işgalinin sonuçlarından ve son zamanlarda İsrail ile Hamas arasında Gazze'de yaşanan savaştan ağır darbe aldı. Yemenli Husilerin, İsrail'in katliamlarına maruz kalan Gazze halkına destek veren Kızıldeniz'deki nakliye gemilerine yönelik saldırıları, Mısır için önemli bir döviz kaynağı olan Süveyş Kanalı'ndan elde edilen geliri azalttı.

Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Kristalina Georgieva, “Gazze ve İsrail'deki son çatışmaların etkileri göz önüne alındığında, Mısır önemli makroekonomik zorluklarla karşı karşıya. Kızıldeniz'deki rahatsızlıklar aynı zamanda Süveyş Kanalı'ndan elde edilen gelirleri de azaltıyor” dedi. Ayrıca Mısır bu ay AB ile üç yıllığına 7,4 milyar euroluk (8 milyar dolar) yardım paketi sağlayan bir anlaşma imzaladı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir