Sigara içenlerin dikkatine! Bütün dişlerini kaybedebilirsin! – SAĞLIK

Diş eti hastalığının ciddiyetini belirleyen iki temel riskin şeker hastalığı ve sigara olduğunu kaydeden uzmanlar, sigara içenlerde dişler sallanana kadar sorunun fark edilmediğini, genç yaşta dahi tüm dişlerin kaybedilebileceğini söylüyor.

Periodontoloji uzmanı Dr., ağız kanserinin başlıca nedenlerinden birinin sigara içmek olduğunu söyledi. Öğretmen üyesi Kübra Güler, şunları söyledi: “Sigara içmek ağız ve boğazdaki hücrelere zarar vererek kanser gelişimine yol açabilir. “Sigarayı bırakmak veya azaltmak ağız kanseri riskini azaltmak için önemlidir.” dedi.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, Tütün kullanımının ağız ve diş sağlığına etkilerini değerlendirdi.

“Sigara içmek diş eti hastalığının gelişmesine neden olur”

Dr., sağlıklı diş etlerinin genellikle pembe renkte olduğunu ve dişlere sıkı bir şekilde yapıştığını söylüyor. Öğretmen Üye Kübra GülerÜstelik sağlıklı diş etleri hiçbir şekilde kanamaz. Bu özellikler sağlıklı diş etlerini tanımlamanın işaretleridir. Diş eti hastalığı sıklıkla mikroorganizmalarla ilişkilidir. Ağızdaki mikroorganizmaların dengesinin bozulması diş eti hastalıklarının gelişmesine yol açabilir. Bu denge kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ve optimal sağlık koşulları sağlanmadığı takdirde bozulabilmektedir. Diş eti hastalığının gelişimini etkileyen ana faktörler arasında kötü ağız hijyeni, yetersiz diş eti bakımı ve sigara kullanımı yer alır. Bu nedenle her bireyin kendi ağız hijyeni alışkanlıklarını belirlemesi ve düzenli bakım yapması önemlidir. dedi.

Ağız enfeksiyonları kalp hastalıklarıyla bağlantılıdır…

Son yıllarda yapılan araştırmaların ağız sağlığının genel sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Kübra GülerAğızda oluşan enfeksiyonlar vücudun diğer bölgelerine yayılarak genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. “Örneğin diş eti hastalığı vücuttaki inflamatuar tepkiyi artırabilir ve kalp hastalığı gibi diğer sistemik sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.” bilgilendirdi.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı ağız ve diş sağlığını nasıl etkiler?

“Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının ağız ve diş sağlığına ciddi zararları vardır.” dedi Dr. Öğretim Üyesi Kübra GülerSigara içmek diş eti hastalığının şiddetini artırabilir ve tedavi süreçlerini karmaşıklaştırabilir. Diş eti iltihabı ve diğer ağız sağlığı sorunları sigara içenlerde daha sık görülür. Ayrıca sigara içmek diş etlerinize giden kan akışını azaltabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. “Sigara içmek aynı zamanda kemik kaybına ve periodontitis gibi ciddi diş eti hastalıklarının gelişmesine de yol açabilir.” dedi.

Sigara içme süresi ve günlük tüketilen miktar ağız ve diş sağlığını nasıl etkiler?

Periodontoloji uzmanları, 2017 yılında aldıkları bir kararla diş eti hastalığının şiddetini belirleyen iki temel risk faktörünün ön plana çıktığını kaydetti. Öğretmen Üye Kübra GülerBu faktörlerden ilki diyabet, diğeri ise sigaradır. Sigara içme çalışmaları, günde 10'dan az sigara içen kişilerde diş eti hastalığının daha az şiddetli olduğunu göstermektedir. Ancak günde 10'dan fazla sigara içenlerde hastalığın hızla ilerleyebildiği ve daha ciddi sonuçlara yol açabildiği tespit edildi. Bu nedenle sigara içen hastaların sigarayı bırakmaya teşvik edilmesi önemlidir. Sigarayı tamamen bırakmak mümkün olmayabilir. Bu durumda günlük sigara tüketiminin 10 sigaranın altına düşürülmesi diş eti hastalığının etkilerinin azaltılmasında önemli bir adım olabilir.” O önerdi.

Dr., sigarayı azaltmanın veya bırakmanın diş eti hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini ve daha etkili tedavi sonuçları elde edilmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Öğretmen Üye Kübra GülerBu nedenle sigara içenlerin diş eti sağlığına dikkat etmeleri ve sigarayı mümkün olduğunca azaltmaları önemlidir.” dedi.

“Sigara içmek diş eti hastalığını gizleyerek ciddi sağlık riski oluşturabilir.”

Sigaranın ağız sağlığına ciddi etkileri olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Kübra GülerSigaranın doğrudan ağızda yaralara neden olduğunu söyleyemeyiz ancak nadir görülen bir durum olan nekrotizan sialometaplazi gibi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalık tükürük bezinin çıktığı bölgede yaralara neden olur. Ancak sigara içmek çoğu durumda kanama olmadığından diş eti hastalığını gizleyebilir. Normalde diş eti hastalığının belirtilerinden biri kanamadır. Ancak sigara içenlerde kanama olmaz ve hastalık sessizce ilerler. Bu durumda hasta çoğu zaman dişlerinin sallandığını fark edene kadar sorunun farkına varmaz. Bu durum 30-35 yaş arası kişilerde tüm dişlerin kaybına yol açabilmektedir. Dolayısıyla sigara içmek diş eti hastalığını gizleyerek ve ilerlemesine neden olarak ciddi sağlık riski oluşturabilir” dedi. dedi.

Diş eti hastalığında ne tür tedavi uygulanır?

Dr. ayrıca diş eti hastalığının tedavisinin genel olarak diş eti temizliği ve kök temizliği gibi prosedürleri içerdiğini açıklıyor. Öğretmen Üye Kübra GülerAncak sigara içmek tedavi sürecini etkileyebilir. Sigara içenlerde iyileşme süreci daha uzun olabilir ve tedavinin etkinliği azalabilir. Bu nedenle diş eti hastalığının tedavisi sırasında sigaradan uzak durmak veya sigarayı bırakma sürecine başlamak önemlidir.” dedi.

Sigara içmek ağız kanserinin ana nedeni midir?

Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, ağız kanserleri hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

Ağız kanserinin ana nedenlerinden biri sigaradır. Sigara içmek ağız ve boğazdaki hücrelere zarar verebilir ve kanser gelişimine yol açabilir. Sigara içenlerde ağız kanseri riski önemli ölçüde artar ve diğer risk faktörleriyle birleştiğinde bu risk daha da yüksek olabilir. Bu nedenle sigarayı bırakmak veya azaltmak ağız kanseri riskini azaltmak açısından önemlidir.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir