Girit adası nerede ve oraya nasıl gidilir? Girit'te gezilecek yerler nereleridir?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Girit adası ülkemizde bulunsa da ülkemizde birçok kişinin merak ettiği ve ziyaret etmek istediği bir yerdir. Girit adası aynı zamanda Yunanistan sınırları içerisinde yer alan bir ada olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda Yunanistan'ın en büyük adasıdır. Bu nedenle Girit adası gezilecek ve görülecek yerler arasında yer almaktadır.

Girit adası nerede?

Girit adası Yunanistan sınırları içerisinde yer alan bir ada olarak bilinmektedir. Girit adası tam olarak Doğu Akdeniz'de yer almaktadır. Yunanistan'da bulunan ve ülkenin dördüncü büyük şehri olarak bilinen Girit adasının merkezi Kandiye olarak biliniyor. Girit adasının Osmanlı egemenliğine geçmesi için yaklaşık 24 yıl süren bir mücadele.

Bu savaşlar sonucunda Girit adası, 1645'ten 1669'a kadar devam eden savaşların tamamen Osmanlı hakimiyeti altına alınmasının ardından bir süre Osmanlı İmparatorluğu'nun elinde kalmaya başladı. Ancak daha sonra, masada bir anlaşma olunca, üç ay içinde yine kaybedildi.

Girit'e nasıl gidilir?

Girit adası aynı zamanda Akdeniz'in beşinci büyük adası olarak da biliniyor. Aynı zamanda Ege Denizi'nin güney kesiminde yer alan bir ada olma özelliğine de sahiptir. Girit adası Akdeniz'in beşinci büyük adasıdır. Aynı zamanda dünya çapında bilinen bir turizm merkezidir. Girit adasının doğal güzelliklerini gören insanlar bu turistik yere gitmek istemektedir.

Girit adasına gitmek isteyen kişiler öncelikle Girit adasının tam olarak nerede olduğunu bilmek isterler. Girit adasına gitmek isteyen herkesin önce uçakla Atina'ya gitmesi, ardından uçakla Girit adasına gitmesi gerekiyor. Atina üzerinden Girit'e ulaşma süresi yaklaşık bir saat sürüyor. Ancak Girit'e Türkiye üzerinden direkt uçuş bulunmuyor. Buraya uçakla gelmek istemeyenler adaya feribotla rahatlıkla ulaşabilirler. Girit ile Atina arasındaki feribot seferleri yaklaşık yedi saat sürüyor.

Girit adası nerede ve oraya nasıl gidilir?  Girit'te gezilecek yerler nereleridir?Girit'te gezilecek yerler nereleridir?

Geçmişi Venedik dönemine kadar uzanan tarihi Girit adasında gezilecek ve görülecek pek çok harika yer bulunmaktadır. Çeşmeler kent merkezinde yer alan tarihi öneme sahip eserler arasında yer alıyor. Ayrıca Girit adasında harika ve eşsiz manzaralara sahip yerleri ziyaret edebilir ve keşfedebilirsiniz. Girit adasında gezilecek ve görülecek yerler arasında:

Aslan Meydanı

Hanya Kapısı

Venizelou Meydanı

Kandiye Arkeoloji Müzesi

Venedik Kalesi

Agios Tito Kilisesi

Girit Tarihi Müzesi

Knossos Sarayı

Girit adasında gezilecek yerler arasında ilk durak 400 yıllık Venedik egemenliğinden kalan tarihi Kandiye bölgesidir. Bir zamanlar zarif eski evleri ve dar sokaklarıyla ünlü olan ve Ege'nin ticaret merkezi haline gelen Kandiye, muhteşem Venedik kalesinin hakim olduğu bir liman kentidir. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan bu şehir merkezinde, denize doğru uzanan uzun limanın ucunda Cenevizlilerden kalma bir kale olan Kule bulunmaktadır.

Venedik'in izlerinden biri haline gelen Venedik Kalesi, şehri bir uçtan diğer uca çevreleyen Venedik surlarının deniz tarafında yer alıyor. Hemen ön sahilde mühimmat depoları var. Şehir zamanla meydana gelecek çeşitli saldırılardan buradan korunuyordu.

Ziyaret etmeye değer bir diğer yer ise her katında farklı dönemlere ait sergilerin sergilendiği, aynı zamanda Girit tarihi hakkında da bilgi edinebileceğiniz Kandiye Arkeoloji Müzesi'dir. Giritlilerin aslen Mısır kökenli olan Aziz Minas'a olan sevgisi nedeniyle birçok yerde kendisi için inşa edilen manastır ve kiliselerin en önemlisi haline gelen Venedik ve Bizans dönemlerinde inşa edilen Minas Katedrali ve Agios Titus Kilisesi, Osmanlılar tarafından bir süre cami olarak kullanılan yapı, bulunduğu şehrin tarihi yapıları arasındadır. Girit adası turistlerin en çok ziyaret etmek istediği yerler arasında yer alıyor. Yemek kültürüne gelince, ülkemize yakınlığı göz önüne alındığında, Türkiye'den gelen insanlar genel olarak yemek konusunda herhangi bir zorluk yaşamıyor.

Avşa Adası nerede ve nasıl gidilir? Avşa Adası'nda gezilecek yerler nereleridir?

Kapadokya nerede ve oraya nasıl gidilir? Kapadokya'da gezilecek yerler nerelerdir ve neler yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir