“Türkiye'nin bölgemizin güvenliğine yapacağı katkı bizim için büyük önem taşıyor.”

Estonya Cumhurbaşkanı Karis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye ve Estonya'nın iki NATO müttefiki olduğunu hatırlatan Karis, “Türkiye'nin bölgemizin güvenliğine ve NATO bünyesinde sağlayacağı katkı bizim için büyük önem taşıyor.” dedi.

Karis, Türkiye ve ülkesinin iyi günde de kötü günde de birbirine destek olmaya devam ettiğini vurguladı.

Karis, Türkiye ile Estonya arasında diplomatik ilişki ve dostluk tesisinin yüzüncü yılını kutladıklarını, iki ülke arasındaki kültürel alışverişin ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Estonya'nın ilk konsolosluğunu 1929 yılında İstanbul'da açtığını ve iki ülke arasında tarihsel olarak iyi ilişkilerin bulunduğunu belirten Karis, Türkiye'nin Estonya'daki Sovyet işgalini tanımadığını söyledi.

Karis, Türkiye ve Estonya'nın NATO bünyesinde müttefik olduklarını ve iki ülkenin transatlantik güvenlik alanında ortak çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

“İki ülke arasında dostane ve diplomatik ilişkilerin kurulmasının yüzüncü yılını kutluyoruz.”

6 Şubat 2023'teki depremin ardından Kahramanmaraş merkezli Hatay'a arama kurtarma ekibi gönderdiklerini hatırlatan Karis, iki ülke arasındaki iş birliğinin hem ulusal hem de bölgesel düzeyde devam ettiğini söyledi.

Afrika ve Orta Doğu'daki kalkınma çalışmalarına da katkı sağladığını vurgulayan Karis, şöyle devam etti:


“İki ülke arasında dostane ve diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yılını kutluyoruz. Bunun çok önemli bir olay olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle geleceğe yönelik bir vizyon ortaya koyabileceğiz. Sahadaki işbirliğimiz sayesinde.” savunma ve savunma sanayi alanındaki ortak çalışmalarımızda Estonya'daki savunma kuvvetlerine Türkiye'nin desteğini sunuyoruz.” “Zırhlı araçlar Türkiye'den tedarik edilecek ve yarın etkilenen firmaları ziyaret edeceğim, ticaretimize baktığımızda buradaki hacim artıyor, 709 milyon euroluk bir hacme ulaştık ve bunun ikili olarak artmasını bekliyoruz.”

Türkiye'nin AB'ye katılım süreci

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine ilişkin konuşan Karis, Türkiye'nin önemli bir aday ülke olduğunu ve Estonya'nın bu katılım sürecini desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Karis, şunları söyledi: “Türkiye ile AB arasındaki diyalog çok değerlidir. Türkiye'nin AB'nin komşularının güvenliği açısından stratejik açıdan çok önemli olduğunu biliyoruz. Ayrıca AB'nin Türkiye ile diyaloğunu sürdürmesi ve daha da derinleştirmesi gerekiyor. aynı zamanda dünyanın en büyük ülkelerinden biri.” “Türkiye'nin mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığını ve göç konusunda Avrupa Birliği için önemli bir ortak olduğunu biliyoruz.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Karis, savaşın sadece Avrupa bölgesinde değil, küresel güvenlik mimarisi açısından da derin etkileri olduğunu vurguladı.

Ukrayna'nın ayakta kalmasının herkes için çok önemli olduğunu vurgulayan Karis, şöyle konuştu:


“Ukrayna'nın ayakta kalması için Türkiye'nin desteği çok önemli. Biz de Ukrayna'ya gayri safi yurtiçi hasılamızın yüzde 0,25'ini veriyoruz. Rusya Ukrayna'da durdurulmazsa Rusya'nın saldırganlığı devam edecek.” 2014 yılında Kırım'ın işgalini ve ilhakını kabul etmedi. Türkiye'nin Karadeniz Tahıl Girişimi'ne yaptığı katkılar dünyadaki küresel gıda güvenliği açısından çok önemli ve değerli oldu.”

“Birleşmiş Milletler'de Filistin'e daha fazla hak verilmesi yönündeki desteğimizi de yineledik.”

NATO'nun 75'inci yılını kutladığını hatırlatan Karis, Washington zirvesinde çok önemli mesajların verilmesi gerektiğini, Ukrayna'ya destek mesajının tekrarlanması gerektiğini ve Rusya'nın “askeri güçle” mağlup edilebileceğini söyledi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına değinen Karis, bölgede insani yardım ihtiyacının arttığını vurguladı.

Filistin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) tam üyeliğini desteklediğini söyleyen Karis, BM Genel Kurulu'nda Filistin'e daha fazla hak verilmesi yönündeki desteğini yineledi ve şunları ekledi:


“Çalışmalarını sürdüren ve Filistinli mültecilere yardım sağlayan Birleşmiş Milletler örgütünü desteklemeye devam ediyoruz. Gerçekten de buradaki çatışma, özellikle Gazze Şeridi'nde uluslararası yardıma ve insani yardım çalışanlarına en çok ihtiyaç duyanlar için eşi benzeri görülmemiş bir boyutta devam ediyor.” “Bu yardımın bir an önce ulaştırılması gerekiyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir