TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı: Sıkı para koşullarını koruyacağız


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, şunları söyledi: “Enflasyonla mücadeleye yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talep ve fiyat davranışlarına yansımasını bekliyoruz. Ana enflasyonu önemli ölçüde ve kalıcı olarak azaltacak sıkı para koşullarını sürdüreceğiz.” Aylık enflasyondaki eğilimler Para politikasındaki kararlı duruşumuz, enflasyonla mücadelede belirlediğimiz yola başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Toplantının ardından TBB internet sitesinden yapılan açıklamada, toplantı gündeminin bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son gelişmelerden oluştuğu belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, TCMB ile iletişimin mükemmel düzeyde olduğunu belirterek, bugünkü faydalı ve yapıcı toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Çakar, Sayın Cumhurbaşkanımızın para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediğini, kendisine ve ekibine sektörel gelişmeler hakkında güncel bilgiler aktardığını söyledi. Başkan Çakar, toplumsal refahın artması, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için hayati önem taşıyan enflasyonla mücadeleye destek verdiklerinin altını çizerek, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu olduğunu söyledi.

ENFLASYONLA MÜCADELE VURGUSU

Başkan Karahan, enflasyonla mücadelenin 2024 yılının ikinci yarısında sağlanacağını vurguladı. Piyasa mekanizmasının işlerliğine ve makrofinansal istikrara yönelik uygulamaların teknik detaylarına da değinen Başkan Karahan, şunları söyledi: “Enflasyonla mücadeleye yönelik adımlarımızın finansallara yansımasını bekliyoruz. Koşullar, talep ve fiyat davranışları. Sıkı para koşullarını koruyacağız. Bu, aylık enflasyonun ana eğilimini önemli ölçüde ve kalıcı olarak düşürecek. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedefimizdir. “Enflasyonla mücadele yolunu başarıyla yakalamamızı sağlayacak.” söz konusu.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir