Sağlığınız için ağırlığınca altın değerinde bir baharat! – En son hayat haberleri

Zerdeçalın sağlığa faydaları üzerine yapılan araştırmalar, bu geleneksel baharatın zengin bir mikro besin kaynağı olduğunu ve özellikle kurkumin adı verilen bileşiğin antioksidan ve antiinflamatuar etkilere sahip olduğunu gösteriyor. İşte zerdeçalın sağlığa en önemli 8 faydası:

Bağışıklık Sağlığını İyileştirir: Zerdeçal içerir C vitaminler Kurkumin gibi bitki bileşikleri sayesinde genel bağışıklık sağlığını güçlendiren antioksidan ve antiinflamatuar etkilere sahiptir.

O, Kalp Sağlığı Şampiyonudur: Zerdeçalın içerdiği bileşikler, kalp hastalığı riski Kilo vermeye yardımcı olur ve kan dolaşımını destekler.

Metabolik sağlığa yardımcı olur: Zerdeçal kan şekerini düzenlemeye ve metabolik bozuklukları tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olabilir.

Ruh sağlığını iyileştirir: Zerdeçaldaki bileşikler, özellikle BDNF düzeylerini arttırır anksiyete ve depresyon gibi Ruh sağlığı sorunlarını iyileştirebilir.

Genel Beyin Sağlığını Destekler: Kurkumin, Alzheimer hastalığı Nörodejeneratif bozukluklar gibi nörodejeneratif bozuklukların önlenmesine yardımcı olabilir ve beyin fonksiyonlarını destekleyebilir.

Eklem sağlığını destekler: zerdeçal anti-inflamatuar doğa, Eklem sağlığını iyileştirir ve artrit gibi sorunlarla mücadelede etkilidir.

Nazik yaşlanmayı destekler: Zerdeçalın antioksidan özellikleri, yaşlanma belirtilerini azaltır ve cilt sağlığını destekler.

Bağırsak sağlığını iyileştirir: Zerdeçal, Bağırsak mikrobiyomunu destekler ve bağırsak sağlığını düzenler.

Yaklaşık günde 2,5 çay kaşığı Zerdeçal tüketmek en fazla faydayı sunar. Ancak zerdeçalın yağda çözünen bir madde olduğunu ve emilimi artırmak için bir yağ kaynağı ve piperin (karabiberdeki etken madde) ile birlikte tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Günlük beslenmenize zerdeçal eklemek için birçok lezzetli seçenek vardır: kızartmalarda, çorbalarda, güveçlerde, makarnalarda, lattelerde ve smoothielerde mevcut. Zerdeçalın sağlık açısından faydaları olmasına rağmen aşırı tüketimi bazı yan etkilere neden olabilir, bu nedenle bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir