Rusya: ABD Ukrayna'da da Vietnam'da olduğu kadar hayal kırıklığı yaşıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, ABD'nin Ukrayna'nın “son Ukraynalıya kadar savaşmasını” istediğinin açık olduğunu söyledi.

REKLAM

Rusya, bunun, ABD'nin Moskova'ya karşı, Vietnam veya Afganistan'daki çatışmalarla aynı düzeyde aşağılanmayı içerecek hibrit bir savaşa doğru çok daha derinlere doğru ilerlediğini gösterdiğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Cumartesi günü, bazı aşırı sağcı Cumhuriyetçilerin güçlü itirazlarına rağmen, Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a güvenlik yardımı sağlayan 95 milyar dolarlık bir yasa paketini her iki partinin de geniş desteğiyle kabul etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, ABD'nin Ukrayna'nın “son Ukraynalıya kadar savaşmasını” istediğinin açık olduğunu söyledi.

Zakharova, “Washington'un Rusya'ya karşı hibrit savaşa giderek derinleşen katılımı, Vietnam ve Afganistan'daki gibi aşağılayıcı bir fiyaskoya dönüşecek” dedi.

Rusya'nın, ABD'nin Ukrayna'daki savaşa daha fazla müdahil olma yönündeki hamlesine “koşulsuz ve kararlı bir yanıt” vereceğini söyledi.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü William Burns geçen hafta, ABD'nin desteği artırılmadığı takdirde Ukrayna'nın savaş alanında kaybedebileceğini, ancak destek sağlanırsa Ukrayna ordusunun mevzilerini koruyabileceğini söyledi.

ABD, Rusya ile 1000 kilometrelik bir cephede amansız bir savaş yürüten Ukrayna'ya Amerikan askeri veya diğer NATO üyelerini göndermeyeceğini defalarca vurguladı.

Komünist Kuzey Vietnam'ın zaferi ve Güney'in fethi ile sonuçlanan 1955-75 Vietnam Savaşı'nda ABD 58.000'den fazla askerini kaybetti ve yüz binlerce sivil öldürüldü.

Amerika ve koalisyon güçlerinin geri çekilmesine ve İslami Taliban hareketinin yeniden iktidara gelmesine yol açan Afganistan'daki 2001-2021 savaşında 2.459 kişi ölmüş, 20.000'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Sovyetler Birliği ayrıca Afganistan'daki 1979-1989 savaşında 14.453 personelini kaybetti. Afganistan'daki her iki savaşta da sivil ölümleri yüksekti.

Ukrayna'da savaş

Rusya şu anda Ukrayna'nın doğu ve güney bölgelerinde ülkenin toplam alanının yaklaşık %18'ini kontrol ediyor. Kiev'in 2023'teki karşı saldırısının kayda değer bir ilerleme kaydedememesi, Rus birliklerinin mevcut konumlarını daha sıkı tutmasına olanak tanıdı.

Ukrayna aylardır ABD'den daha fazla para ve silah istiyor ancak Rus yetkililer ABD yardımının savaşın son seyrini değiştirmeyeceğini söylüyor.

Zakharova, sıradan Ukraynalıların “top yemi” olarak zorla katliama götürüldüğünü ancak ABD'nin artık Ukrayna'nın Rusya'ya karşı zaferi üzerine bahse girmediğini söyledi.

Sözcü, Washington'un Ukrayna'nın ABD başkanlık seçimlerine kadar dayanabileceğini umduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir