Ötenazi nedir, ne anlama gelir? Ötenazi nerede yasaldır?

genişletmek

Tıp dünyasını ikiye ayıran konulardan biri olan ötenazi, kişinin yaşamının tıbbi olarak gönüllü olarak sonlandırılması olarak tanımlanabilir. Ötenazi için iki farklı tanım kullanılmaktadır: aktif ve pasif ötenazi.

ÖTANAZİ NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Aktif ötenazide kişi gönüllü olarak tıbbi yollarla yaşamına son vermeyi talep eder. Doktor gözetiminde gerçekleştirilen ötenazi işleminde genellikle iğne kullanılarak hastanın yaşamına son verilmektedir.

Pasif ötenazide tedavisi mümkün olmayan veya ilerlemiş hastalığı olan kişilerin tedavisi durdurulur ve hastalık hızla ilerleyerek ölüme neden olur. Yani hastanın tedavi edilmemesi hastalığın neden olduğu ölümü hızlandırmaktadır.

Türkiye'de ötenazi yasal mı?

Aktif ötenazi Türkiye'de yasal değil. Mevcut Türk Ceza Kanununa göre 5237 sayılı Kanun'a göre hastaya ötenazi yapan fail (doktor), kasten öldürme suçundan yargılanarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılıyor.

ÖTANAZİ NEREDE YASAL?

Ötenazi hakkı Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Kanada, Avustralya, ABD'nin bazı eyaletleri ve İspanya'da yasal bir prosedür olarak uygulanmaktadır.

Fransız yönetmen Jean-Luc Godard'a ötenazi uygulandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir