“Önceliğimiz enflasyonu tek haneye düşürmek”


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şunları söyledi: “Geçen hafta uygulanan tasarruf tedbirlerine baktığınızda orada da tarıma çok açık bir şekilde öncelik verdik. Çünkü bu şekilde arz yönlü tedbirlerle enflasyonu düşürmek istiyoruz. Dolayısıyla net sonuçlar almaya başladık ama asıl önceliğimiz vatandaşlarımızın en çok mağdur olduğu enflasyonu tek haneye indirmek” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Toplantısı'nda “Sürdürülebilir Tarım ve Tarımda Markalaşma” konulu açıklamalarda bulundu. Kamuda uygulanan tasarruf tedbirlerine de değinen Şimşek, şunları söyledi: “Geçen hafta uygulanan tasarruf tedbirlerine bakarsanız orada da net bir şekilde tarıma öncelik verdik. Çünkü bu şekilde arz yönlü tedbirlerle enflasyonu düşürmek istiyoruz” dedi.

“TARIMDA BÜYÜK POTANSİYELİMİZ VAR”
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında tarım sektörüne verilen önemin altını çizerek şunları söyledi: “Katma değer açısından Avrupa'da birinci, dünyada ilk 10 arasında yer aldığımız tarım sektörünü güçlü bir şekilde destekliyoruz. . 2024 bütçesine bakarsak, bu bütçedeki tarımsal destek programlarına, tarım sektöründeki yatırımlara kredi sübvansiyonu olarak sağladığımız mali desteklere, tarım kitlerinin finansmanına, ihracat desteği olarak yem ve gübrelere bakarsak; 520 milyar lira kaynak sağlayacak. 530 milyar lira, 2024 yılında gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde 1,3'ünü temsil ediyor. Bu gerçekten güçlü bir destek. Çünkü gıda arzını artırarak enflasyonla mücadele etmek birinci önceliğimizdir. Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla çiftçilerimize hazine olarak finansman desteği sağlıyoruz. Bütün bu kredilerin faizinin yüzde 70’ini yani 100 liralık faizini Hazine olarak biz karşılıyoruz. Bu nedenle çok güçlü mali destek sağlıyoruz. Son 20 yıla baktığımızda bu finansal destekten yararlanan çiftçi sayısı yaklaşık 6,5 kat artarken, sağlanan kredi olanakları ise 38 kattan fazla arttı. Hiçbir sektöre bu büyüklükte kredi desteği verilmemektedir. Bu da tarım sektörüne verdiğimiz önemi gösteriyor. Tarımda çok büyük potansiyelimiz var. Bu potansiyeli hayata geçirmek için tarımsal sulamaya, arazi toplulaştırmasına, seracılığa ve stratejik tarım ürünlerine giderek daha fazla kaynak aktarmaya ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYONU TEK HADİNE GETİRMEK”

Açıklamada kamuda uygulanan tasarruf tedbirlerine değinen Şimşek, şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta uygulanan tasarruf tedbirlerine bakarsanız orada da net bir şekilde tarıma öncelik verdik. Çünkü bu şekilde arz yönlü tedbirlerle enflasyonu düşürmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz Eylül ayında açıklanan ekonomik istikrar ve reform programını başarıyla ileriye taşıyoruz. Harika sonuçlar almaya başladık. Bankalarımızdan finansmana erişim arttı hem de çok uygun koşullarla. Son bir buçuk ayda siyasi belirsizliğin azalmasıyla birlikte Merkez Bankamızın rezervleri 40 milyar dolardan fazla arttı. Dolayısıyla net sonuçlar almaya başladık ama asıl önceliğimiz vatandaşlarımızın en çok mağdur olduğu enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi. Bunun için gerekli tüm tedbirleri aldık ve titizlikle uyguluyoruz” dedi.

“BAZ ETKİSİYLE ENFLASYON MAYIS AYINDA ZİRVEYE ULAŞACAK”

Enflasyonun mayıs ayında zirve yaptıktan sonra düşüşe geçeceğini belirten Şimşek, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanım baz etkisi nedeniyle enflasyon mayıs ayında zirve yapacak. Ancak önümüzdeki aylarda çok hızlı bir şekilde düşüş göstermesini bekliyoruz. Fiyat istikrarı yüksek ve sürdürülebilir büyümenin ön şartıdır. Bu gerçekten yola çıkarak sizlerin güçlü desteğiyle kararlılıkla ve sabırla programımızı uygulamaya devam edeceğiz. “Allah'ın izniyle güzel sonuçlara ulaşacağız” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir