Kedi Faruk davasında öğrenci tanığı: “İttiğini görmedim” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ferhat, İstanbul Levent'teki Terakki Okulu'nda danışman olarak çalışmaktadır. A. hakkında, 'evcil hayvana veya evcil hayvana eziyet etmek' suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya bugün devam edildi. 'Faruk' sınav günü sınıfa geldiğinde pencereden dışarı çıktı.

Duruşmada tutuklanmayan sanık Ferhat A. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya Terakki Vakfı avukatları, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları, Halk Kurtuluş Partisi avukatları ve hayvanseverler de katıldı.

“SİZİ BASTIRDIĞINI GÖRMEDİM”

Olay günü sınıfta bulunan Terakki Okulu öğrencisi, mahkemede tanık olarak dinlendi. Okul öğrencisi, Faruk adlı kedinin sınıfa kapıdan girdiğini, sanık Ferhat A.'nın kapıyı kapatmaması durumunda tekrar kapıdan çıkabileceğini söyledi.

Öğrenci, açıklamasının ardından şunları söyledi: “Bir ses duyup kedinin düşüp düşmediğine bakmak istediğimizde 'Ayağa kalkanın muayenesini iptal edeceğim' dedi. Arka sıralardakiler kediyi taktığını daha iyi gördü. ama onu doğrudan ittiğini görmedim.” dedi.

“Sınıfa pencereden girerdi”

Sanık avukatı Ferhat A., öğrenci tanığın evraklara yaptığı başvuruda, kedinin pencereden girdiğini ancak onun huzurunda kapıdan girdiğini belirttiğini belirterek, çelişkinin giderilmesini istedi.

Avukatın talebi üzerine mahkeme, tanığın bu çelişkiyi gidermesini istedi. Öğrenci görgü tanığı şunları söyledi: “Dilekçemde kedinin pencereden girdiğini söylemiştim ama şimdi hatırlamıyorum. Olaydan önce kedi Faruk okulda sürekli geziniyor ve pencereden cama atlıyordu. Daha önce de birçok kez sınıfımıza pencereden girmişti.”

“GELDİĞİ PENCERE DIŞINA BIRAKTIM”

Mahkeme heyeti, sanık Ferhat A.'nın tanık ifadelerine karşı ne diyeceğini sordu.

Ferhat A., şunları söyledi: “Kedi kesinlikle kapıdan girmedi. Kapı zaten kapalıydı. Pencereden girdi. Ben de 'Arkadaşlar müdahale ettim, kenara bıraktım, gerek yok' dedim. uyanmak.' ' Kedi pencereden içeri girdiğinde öğrenciler paniğe kapıldılar ve bu bir dinleme sınavı olduğundan dikkatlerinin dağılmaması gerekiyordu.” “Onlara kalkmamalarını söyledim ve kediyi geldiği pencereden dışarı çıkardım” dedi.

DİĞER ÖĞRENCİLER DE ŞAHİT OLACAK

Mahkeme, duruşmayı 9 Ekim'e erteleyerek, Terakki Vakfı avukatının öğrencilerin adreslerini okuldan alıp mahkemeye sunmasına, öğrencilere tebligat gönderilerek, başvuran diğer öğrencilerin de mağduriyetlerinin giderilmesine karar verdi. başvurunun mahkemede tanık olarak da dinlenmesi mümkündü.

KEDİLERİ EKSİYLE ÖLDÜRDÜ: KAÇTI

Ancak İstanbul Eyüpsultan'da başıboş kedileri vitriol ve asitle yakarak öldürmekle suçlanan Murat Özdemir'in hapis istemiyle yargılanmasına bugün yine İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. 10,5 aydan 7 yıla kadar.

Sanık Özdemir'in bu görüşe karşı kendini savunması gerekirdi. Ancak sanığın duruşmaya gelmemesi nedeniyle duruşma 2 Ekim'e ertelendi.

“SİZE KAÇACAĞINI SÖYLEDİK”

Duruşmanın ardından İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları, sanığın yurt dışına kaçtığını, dolayısıyla kendisini savunmasının mümkün olmadığını ve davada ilerleme kaydedilmediğini söyledi. “Mahkemeden sanık Murat Özdemir'in tutuklanmasını istedik. Sanık kaçacak dedik ama mahkeme talebimizi reddetti. Şimdi sanık kaçtığı için savunması alınamıyor.” Diyerek tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir