Gazze'de bir hastanenin bahçesinde 50 kişinin bulunduğu toplu mezar bulundu

İsrail, toplu mezar haberlerini incelediğini söyledi.

REKLAM

Gazze Sivil Savunma Birimi Pazar günü yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının güneydeki Han Yunus kentindeki Nasi hastanesinde İsrail güçleri tarafından öldürülüp gömülen en az 50 kişinin cesedini bulduğunu duyurdu.

İsrail ordusu toplu mezarla ilgili raporları araştırdığını söyledi.

Sivil koruma, kalıntıların Nasser hastanesinin avlusunda bulunduğunu belirtti.

Ajans sözcüsü Mahmud Bassal, şunları söyledi: “Nasır Tıp Kompleksi'nin avlusunda İsrail işgal güçleri tarafından kazılmış toplu mezarlar var. Dün mezarlardan birinde 50 şehidin naaşı bulundu. Bu bizi şok etti, devam ediyoruz.” Bugün arama çalışmasıyla son rakamı vermek için tüm mezarları açmamız gerekiyor.” bekliyoruz.” dedi.

Öldürülenlerin bir kısmının işkenceye maruz kaldığını iddia eden Bassal, “Cesetlerin bir kısmının üzerinde kıyafet yoktu, bu da mağdurların kesinlikle işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını gösteriyor.” dedi.

Şubat ayında hastane çevresinde yoğun çatışmalar yaşanmış, 26 Mart'ta İsrail tankları ve zırhlı araçları hastaneyi kuşatmıştı.

Hamas, Pazar günü yaptığı ayrı bir açıklamada, durumu “soğukkanlılıkla infaz edilen ve askeri buldozerlerle hastane avlusuna gömülenlerin toplu mezarı” olarak değerlendirdi.

Grubun açıklamasında şu ana kadar 50'den fazla cesedin çıkarıldığı belirtildi.

Beyaz kefenlere sarılmış cesetler daha sonra yakınları tarafından götürülürken, bölgede bulunan bir AFP fotoğrafçısı, hafta sonu sivil savunma görevlilerinin cesetleri avludan çıkardığını gördüğünü söyledi.

“Tek isteğim kızımın cesedini bulup gömmek.”

İsrail, Gazze'ye yönelik operasyonlarında hastaneleri saldırılardan muaf tutmadı.

Maha Kudeh isimli kadın, İsrail'in Han Yunus'taki operasyonu sırasında öldürülen kızının naaşını beklediğini söyledi.

Kudeh, şöyle konuştu: “Burada kızımın bana getirilmesini bekliyorum. Kızım lisede okuyordu. Nasır Hastanesi'nin kapısından su almaya gitti. Hastanenin kapısında vuruldu. Ben de yanına geldim. Her gün onu arıyorum ve bu ağır kokuyu alıyorum Bütün bunlar önemli değil, önemli olan kızımın cesedini bulmak, dinlenmek.” “Onu alıp benimle birlikte gömmek için her gün sabahtan gün batımına kadar gelip gidiyorum. Umarım onu ​​bulabilirim.” dedi.

İsrail ordusu, Hamas'ı hastaneleri komuta merkezi olarak kullanmak ve 7 Ekim saldırısında kaçırılan rehineleri tutmakla suçladı.

Ancak askeri yetkililer ve siyasi liderler, hastanelerin komuta merkezleri olduğu yönündeki iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt sunamadı.

Bir diğer Gazzeli kadın Tahani Ebu Mustafa ise orada öldürülen 23 yaşındaki kızının kalıntılarını bulamadıklarını söyledi.

Ebu Mustafa, “Cesetlerini bulamadık. Kazmaya devam ediyoruz. Yahudiler çekildiğinden beri her gün gelip toprağı kazıyoruz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, 6 Nisan'da yaptığı açıklamada, Filistin topraklarının en büyük sağlık merkezi olan Gazze'deki Şifa hastanesinin geçen ay İsrail kuşatması nedeniyle küle döndüğünü ve arkasında “boş bir bina iskeleti” bıraktığını söyledi. çok sayıda ceset kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir