Borsa güne düşüşle başladı – Son Haberler

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 8,33 puan ve yüzde 0,08 azalışla 10.784,20 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,15 oranında değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,39 kayıp yaşadı. Sektörel endekslerde en çok kazandıran yüzde 1,39 ile spor olurken, en çok kaybeden ise yüzde 0,77 ile inşaat oldu.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın BIST 100 endeksi dün günü yüzde 0,98 artışla 10.792,53 puandan kapattı.

Analistler, ABD'de açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki canlılığı vurgulamasının ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerin kasım ayına ertelenmesiyle küresel borsalarda risk algılamalarının arttığını, yoğun veri gündeminin yoğunlaştığını söyledi. Bugün yatırımcıların odak noktası.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün politika faizini yüzde 50'de sabit bırakırken, “Aylık enflasyonun ana eğiliminde Nisan ayında sınırlı bir zayıflama görüldü. Son göstergeler yavaşlamaya işaret ediyor. İlk çeyreğe kıyasla iç talepte artış var.” ” ifadeleri kullanıldı.

TCMB, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, makrofinansal istikrarın korunması, parasal aktarım mekanizmasının desteklenmesi ve likidite fazlasının sterilize edilmesi amacıyla TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının artırılacağı belirtildi.

Bugün yurt dışında ülkenin finansal hizmetler güven endeksi ile ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 10.600 ve 10.500 seviyelerinin destekleyici olduğunu, 10.800 ve 11.000 puanlarının ise destekleyici olduğunu kaydetti. direnç konumu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir