Blinken: Gazze'deki savaş sona ermeli

Blinken, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda şunları söyledi: “Forum Başkanı Borge Brende'nin Gazze'deki savaşı, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakereleri, Refah'taki kara operasyonu, ABD ve İsrail'deki öğrenci gösterileri Türkiye ile Suudi Arabistan arasında normalleşme ihtimaline ilişkin soruları yanıtladı.

Ortadoğu'da 1948'den bu yana en kötü krizi yaşandığını vurgulayan Blinken, ABD'nin bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla birlikte Gazze'deki çatışmaları sona erdirmek ve daha geniş bir alana yayılmasını önlemek için çalıştığını söyledi.

İsrail'in Refah'a kara saldırısı konusundaki ısrarına ilişkin Blinken, şunları söyledi: “Sivillerin zarar görmemesini sağlayacak bir plan olmadığı sürece Refah'ta büyük bir askeri 'operasyonu' desteklememiz mümkün değildir.” dedi.

Blinken, İsrail'in henüz Refah'taki sivillerin zarar görmemesini sağlayacak bir plan sunmadığını kaydetti.

İsrail ile Hamas arasındaki müzakerelere ilişkin konuşan Blinken, “Hamas'ın önünde çok cömert bir teklif var ve ateşkes önerilerini desteklemek için hızla doğru kararı vereceğini umuyoruz.” dedi.

İsrail'in Gazze'ye yaptığı yardımların abluka altına alınmasına ilişkin Blinken, Gazze'deki insani krizin sona ermesi için ellerinden geleni yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

Blinken, Riyad yönetimi ile İsrail arasında normalleşme olasılığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Normalleşmeye doğru ilerlemek için Gazze'deki krizin sona ermesi ve Filistin devletinin kurulmasına yönelik bir yol haritası oluşturmak gerekiyor.” o cevapladı.

ABD üniversitelerinde düzenlenen Gazze'yle dayanışma gösterilerine ilişkin Blinken, “Bu gösteriler vatandaşlarımızın Gazze'deki sivil, kadın ve çocukların acılarına yönelik duygularını yansıtıyor ve bunu anlıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı bu sabah Suudi Arabistan'a geldi. Blinken'in buradan Ürdün ve İsrail'e gitmesi bekleniyor. Bu, Blinken'in 7 Ekim'den bu yana bölgeye yaptığı yedinci ziyaret.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir