Bitcoin'in 70.000 dolar bazlı fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Bitcoin kripto para biriminin fiyatı ilk kez 69.000 doları aşarak rekor kırdı.

REKLAM

Bitcoin, kripto para borsası FTX'in çöküşünün dijital para birimlerine olan güveni ciddi şekilde zedeleyip fiyatların düşmesine yol açmasının ardından iki yıldan kısa bir süre içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Analiz firması Coinmarketcap'ın verilerine göre Bitcoin'in de dahil olduğu küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yüzde 3 artarak 2 trilyon 540 milyar doları aştı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, spot Bitcoin ETF'lerine yapılan yatırımların artmaya devam etmesiyle son 24 saatte %2,6'dan fazla değer kazandı.

Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı ve daha olumlu para politikasına yöneleceği beklentileri de Bitcoin'in yükselişini destekliyor.

Kasım 2021'de 69.000 dolar seviyesini test eden Bitcoin, bugün saat 18.10'da 69.170 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin fiyatı rekorun ardından kâr satışının etkisiyle 68.000 dolar aralığına geri döndü.

Bitcoin geçen yıl yaklaşık %157 oranında değer kazandı.

Analistler, nisan ayında gerçekleşecek yarılanma süreci nedeniyle kripto para biriminin fiyatındaki yükseliş ivmesinin devam edebileceğine ve yeni Bitcoin arzını azaltabileceğine dikkat çekiyor.

Piyasa değeri açısından 2. sırada yer alan Ethereum, son 24 saatte %6,6 oranında değer kazanarak 3.793 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021 yılında 4 bin doları aşarak rekor kırdı.

11 Ocak'ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin spot ETF'leri için 11 ayrı başvuruyu onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir