AB'nin Rusya'ya ilişkin kararı: Rusya'yı Ukrayna'nın savunması için kullanacak – Son Dakika Dünya Haberleri

AB Konseyi, Rusya'nın dondurulan varlıklarından olağanüstü gelir elde edilmesine ilişkin hazırlanan planın üye ülkeler tarafından kabul edildiğini duyurdu.

Sonuç olarak, Rusya'nın faaliyetlerinden elde edilen karlar Ukrayna'nın savunması ve yeniden inşasını desteklemek için kullanılacak.

Bu kapsamda elde edilen gelirin yüzde 90'ı Avrupa Barış Fonu aracılığıyla Ukrayna'nın savunma ve askeri desteğine aktarılacak, yüzde 10'u ise ülkenin yeniden inşasına yönelik çeşitli programlara bağışlanacak.

Savaş nedeniyle AB ülkeleri Rusya Merkez Bankası'ndan yaklaşık 200 milyar avroyu dondurdu. Rus varlıklarını elinde bulunduran finans kurumları, olgunlaştıkça bu varlıklara yeniden yatırım yaparak önemli kârlar elde ediyor.

Rusya Merkez Bankası'nın AB tarafından dondurulan rezervlerinin 180 milyar Euro'su, Belçika merkezli menkul kıymet takas ve saklama hizmetleri sağlayıcısı Euroclear'ın elinde bulunuyor. Dolayısıyla kurumun bilançosundaki varlıklar hızla artarken, Euroclear da büyük faiz geliri yaratıyor. Geçen yıl Euroclear, AB yaptırımları nedeniyle dondurulan Rus varlıklarının faizlerinden 3 milyar avrodan fazla gelir elde etti.

Böylece AB ülkeleri, dondurulan Rus varlıklarının yatırımından elde edilecek yıllık yaklaşık 3 milyar avroluk karı, Ukrayna'ya silah ve mühimmat alımında kullanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir