AB'de aşırı sağın yükselişi Avrupa Yeşil Anlaşması'nın sonu anlamına mı gelecek?

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Parlamentosu seçimleri Avrupa'da aşırı sağın yükselişini doğrulasa bile bu, Komisyon'un Yeşil Anlaşma ile getirilen binlerce sayfalık yeni iklim, enerji ve çevre mevzuatını yırtıp atacağı anlamına gelmiyor.

REKLAM

Geçen hafta sonu yapılan seçimler, yeni bir sağcı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) ortaya çıkmasını sağladı ve üye devletler arasında temel çevre politikası konularında çetrefilli diplomatik tartışmalara yol açarak, Komisyon Ursula von der Leyen'in 2050 yılına kadar karbon nötrlüğü sağlamayı ve biyolojik çeşitlilik kaybını azaltmayı hedeflemesine yol açtı. Avrupa Yeşil Anlaşması'nın geleceği ve tersine çevirme iddialı gündemi.

Yeşil Anlaşma'ya şüpheyle yaklaşan veya açıkça düşman olan muhafazakarlar ve aşırı sağ siyasi gruplar, birçok ülkede liberal Yenileme Avrupa Grubu'nun (RE) ve özellikle Yeşillerin pahasına sandalye kazandı. Bu yeni statükonun bir sonraki yasama döneminde yeşil politikaların etkili bir şekilde uygulanmasına ilişkin yoğun tartışmalara sahne olması muhtemeldir.

İrlanda ve İtalya seçilmiş milletvekillerinin sayımını henüz tamamlamamışken, Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı siyasi grubunu oluşturan geçici üye listesi dokuz AB ülkesinin (Bulgaristan, Kıbrıs, Estonya, Yunanistan, Macaristan, Malta, Polonya ve Portekiz) olduğunu gösteriyor. ve Slovakya ise Avrupa Parlamentosu üyesidir. Görünüşe göre temsilcisi bile yok.

Düşünce kuruluşu Ember Climate'ın kıdemli veri analisti Chris Rosslowe'a göre, Yeşiller'in Avrupa Parlamentosu'ndaki 71 sandalyesinden 18'ini kaybetmesi, iklim hareketinin “yaygın bir şekilde reddedildiği” anlamına gelmiyor.

2019'da “yeşil dalganın” özellikle Fransa ve Almanya'daki düşüşünü “ulusal faktörlerin birleşimine” bağlayan Rosslowe, anketlerin Avrupa genelinde, hatta bu ülkelerde bile iklim eylemi için “tutarlı destek” gösterdiğini söyledi.

Rosslowe euronews'e şöyle konuştu: “Yeşil Anlaşma'nın, özellikle de uygulanan enerji dönüşümü unsurlarının tersine döndüğünü görmeyeceğimizden eminim.”

“Yenilenebilir Enerji Direktifi gibi önemli konuların halihazırda ölçülebilir bir etkisi var ve geçen yıl rüzgar ve güneş enerjisinde rekor bir artış görüldü.”

İsminin gizli kalmasını isteyen bir AB yetkilisi, Avrupa Yeşil Anlaşması'nın kabul edilmesinde çoğunluğu oluşturan siyasi partilerin hâlâ önceki Parlamentodakiyle “genel olarak aynı konumda” olduklarını gözlemlediğini söyledi ve bunun altını çizdi. yapıcı bir diyalog ortaya çıkabilir mi?

AB kaynağı, “Bu taraflar Paris Anlaşması'nı veya politikalarımızın kaynağı olan AB İklim Yasasını sorgulamadı” dedi.

12 Haziran Çarşamba günü, seçimden bu yana yaptıkları ilk grup toplantısında, önde gelen Yeşil milletvekilleri, von der Leyen'in ikinci dönem Avrupa Komisyonu başkanlığına desteği karşılığında merkezci partilerden oluşan geniş bir koalisyona katılmaya istekli olduklarını söylediler. eğer bu manifestodaki daha iddialı konumlardan taviz vermek anlamına geliyorsa.

Parlamentoya yeni atanan sağcı grupların baskısı altında olası bir “yeşil tepki” hakkında yorum yapan Kopenhag İşletme Okulu profesörü Andreas Rasche, AB'nin çevre politikasında tam bir U dönüşü yapmanın eşiğinde olduğu fikrini reddetti.

Rasche, kurumsal sürdürülebilirlik durum tespiti ve ambalaj ve ambalaj atıklarıyla ilgili yeni kanunlar gibi zaten zayıflamış olan bazı kanunlara işaret ederek, “Yeşil karar vermede ve daha az iddialı mevzuatta muhtemelen bir yavaşlama göreceğiz” dedi.

Ayrıca parlamento tarafından onaylanan ancak üye devletlerin azınlığı tarafından engellenen doğa restorasyonuna ilişkin temel yasa tasarısı da var. AB Konseyi'nin dönem başkanlığını devralan Belçika, Macaristan'ın Temmuz ayında görevi devralmasından önce son dakikada bir ilerleme kaydedilmesini umarak konuyu önümüzdeki Pazartesi günkü bakanlar zirvesinin gündemine aldı.

Hükümet başkanlarının 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak Avrupa Konseyi zirvesinde AB'nin gelecek beş yıllık stratejik gündemini kabul etmesi bekleniyor; Bu belge yasal bir belge olmasa da bir sonraki Komisyonun politika oluşturmasına rehberlik etmesi amaçlanmaktadır.

Rasche, hakim jeopolitik rüzgarlar ve erken taslak sızıntıları doğrultusunda dikkatlerin çevre sorunlarından güvenlik ve rekabet edebilirlik kaygılarına kayacağını öngörüyor.

Ancak, Avrupa Yeşil Anlaşması'nın etkisiyle daha fazla eyleme geçme konusunda daha az istek var gibi görünse de Rasche, yeni çevre yasalarının yanı sıra iklim, enerji ve çevre konularının geniş çapta uygulamaya konulması konusunda da daha az istek olduğunu söyledi. Son beş yılda uygulamaya konulan ve şu anda uygulanmayı bekleyen Obama, elbette bir tersine dönüşün “muhtemelen” gerçekleşeceğine inanmıyor.

Ancak akademisyen, özellikle 2035'ten itibaren yeni benzinli ve dizel araçların satışına getirilen fiili yasak ve sera gazı emisyonlarına yönelik 2040 hedefi gibi “önemli baskı” altında olabilecek istisnaların altını çiziyor.

Mevcut iklim yasası, 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşma yolunda geçici bir hedefin benimsenmesini gerektiriyor ancak AB'li bilim insanları ve iklim değişikliği uzmanları tarafından tavsiye edildiği gibi, 1990'daki seviyelerin en az %90 altında bir kesintiye yönelik siyasi desteğin olup olmayacağı henüz belli değil. mevcut başkan. Komisyon.

REKLAM

Çarşamba günü gazetecilere konuşan Hollandalı Yeşiller Milletvekili Bas Eickhout, enerji geçişindeki ilerleme ile Avrupa üretiminin geleceğini güvence altına almak arasındaki ortak yaşamı vurguladı ve şunları söyledi: “Ayrıca Avrupa yeşil sanayi stratejisine ilişkin vizyonumuzu da sunduk ve bu aynı zamanda bir nevi Görmek istediğimiz odak noktası çözümü.”

Yeşiller kampanyası eş lideri, görev süresi boyunca Parlamento ve Konsey'de Yeşil Anlaşma önerilerini kararlı bir şekilde savunan görevden ayrılan Çevre Komiseri Virginijus Sinkevicius'un şahsında partinin seçimler sırasında elde ettiği gizli bir silahın da altını çizdi. Sinkevicius kendi ülkesi Litvanya'da milletvekili seçildi.

Euronews kendisine partisinin yeni Litvanyalı milletvekilini parlamento çevre komitesi başkanı olarak atamayı isteyip istemediğini sorduğunda Eickhout, “Burada güçlü bir milletvekilimiz var” dedi. “Bunu tartışacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir