Yargıtay, gazeteci Sinan Aygül'e “dezenformasyon” suçundan verilen cezayı kaldırdı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Yargıtay 8. Ceza Dairesi,”Dezenformasyon Kanunu” başlığı altında açıklanan ilk ve tek cümleyi iptal etti.

Gazeteci Sinan Aygül''cinsel taciz“talebinizi bildirdiğiniz için”Dezenformasyon Kanunu” kapsamında tutuklandı.

Aygül, 14 Aralık 2022'de Türk Ceza Kanunu'nun 217. maddesiyle düzenlenerek kamuoyuna açıklandı.Dezenformasyon Kanunu“” olarak bilinen yasa kapsamında “kamuoyuna yanıltıcı bilgi yaymak” suçlamasıyla gözaltına alınarak tutuklandı. Aygül, 22 Aralık'ta tahliye edilirken, 28 Şubat 2023'te Tatvan Asliye Ceza Mahkemesi'nce 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aygül'ün avukatlarının itirazı üzerine Van Bölge Adliye Mahkemesi itirazı reddetti. Kararın temyiz edilmesinin ardından Yargıtay Başsavcılığı, cezanın hukuka ve usule uygun olduğunu açıklayarak onayını istedi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu. İptal gerekçesinde ise şunlar belirtildi:

''GÖRÜŞ AÇIKLAMA VE BİLGİ VERME HAKKI İLE KARIŞTIRILMAMALIDIR''

217/A sayılı kanunun 217/A maddesine göre. 5237: “Kim, sırf kamuoyunda endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla, kamu huzurunu bozacak şekilde, iç ve dış güvenliğe, kamu düzenine ve Devletin genel sağlığına ilişkin yalan haber yayarsa, bu yayınlar kamuoyuna duyurulacaktır.” ” bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.”

Makalenin gerekçesinde, bu suçun somut tehlike suçu teşkil ettiği, fiilin “kamu huzurunu bozmaya” elverişli olması gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca “dezenformasyon” olarak tanımlanan bu eylemlerin kişilerin bireysel görüşlerini açıklama veya bilgilendirme hakkıyla karıştırılmaması için eylemin kaygı, korku veya panik yaratma amacıyla gerçekleştirilmesi unsuru aranmaktadır. halk arasında. Dezenformasyona konu olan içeriğin, ülkenin iç ve dış güvenliğine, kamu düzenine ve genel sağlığına ilişkin doğrudan asılsız bilgi olabileceği gibi, sahte bilgi de olabileceği unutulmamalıdır.' açıklama yer almaktadır.

''ONAYLANMADAN PAYLAŞTIĞI İÇİN KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLEDİ''

Somut olayın değerlendirilmesinden, sanığın suç tarihinde saat 22.24 sıralarında sosyal hesabından yanıltıcı bilgi paylaştığı, yetkili kişilerle yaptığı görüşmeler sonrasında aldığı bilgilerin eksik veya yanlış olabileceğini belirterek mesaj gönderdiği anlaşılmaktadır. Görüşe göre, sanığın farkına varır varmaz paylaşımını kaldırmak ve düzeltici mesajlar göndermek için eylem ve ifadeler kullanması üzerine, düzeltme kararı alınarak paylaşımını tamamen kaldırmış, konuyu teyit etmeden paylaştığı için kamuoyundan özür dilemiştir. görevinin gerçeğe aykırı olduğunu, bütününe bakıldığında sadece kamuoyunda endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla hareket etmediğini, gazeteci olarak haber yapma hakkını kullandığını ve bu yönde bir eylemde bulunmadığını görüyoruz. Herhangi bir suç işlemeye kastettiği için fiili işlemediği anlaşıldığından, sanığın eylemi 4668 sayılı Kanun'un 217/A maddesi hükmüne göre düzenlenmiştir. 5237.Kamuyu yanıltabilecek bilgileri kamuoyuna yaymak suçu“Cümlenin unsurunu oluşturmayacağı dikkate alınmadan beraat yerine yazılı olarak karar verildiği için ceza yeterli görülmedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir