Son sanık duruşmaya gelmedi! Sinan Ateş cinayeti davasında üçüncü duruşma başladı

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sincan Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi salonunda görülen duruşmaya sanıklar, taraf avukatları, müşteki Ayşe Ateş ve yakınları katıldı. Duruşmayı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkanı Mustafa Yeneroğlu ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da takip ediyor.

SON SANIK DURUŞMAYA GELMEMİŞTİ

Davanın ilk duruşmasında 8 sanığın savunması dinlenirken, ikinci duruşmada 13 sanığın savunması dinlendi. Duruşma sanıkların savunmasıyla devam edecek ancak davanın son sanığı avukatı Umut Ersoy'un duruşmada hazır bulunmaması nedeniyle avukatların ifadeleri alındı.

NE OLDU?

Ateş, 30 Aralık 2022'de Çankaya İlçesi Kızılırmak İlçesi Çukurambar İlçesi'nde silahlı saldırıda hayatını kaybederken, cinayetle ilgili 22 kişi hakkında dava açıldı.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve kaza anında yanında bulunan Selman Bozkurt'un da “müşteki” olarak yer aldığı 22 sanıklı iddianamede, sanıklar “müşterek suçlu” olarak gösterilen Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt, “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Şikayetçi Selman Bozkurt'un “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 13'er yıldan 20'şer yıla kadar, Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın ise cinayete yardım ve yataklık suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Ayrıca Özyağcı'nın “ruhsatsız silah bulundurmak ve taşımak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, Demirbaş'ın ise “kanunsuz silah bulundurmak ve taşımak” suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. kişisel verilerin “bir zincir halinde” edinilmesi.

Sanıklar Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorluç, Ayta a Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'a ceza verilecek. “Kasten adam öldürmeye yardım ve yataklık etmek” suçundan 15'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Eski Cinayet Masası şefi Aykal da, kamu görevinin kendisine verdiği yetkiyi kötüye kullanmak ve mağdurun kişisel verilerini hukuka aykırı olarak elde etmek suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

(AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kanlı elbiseler, halılar, kelepçeler;  Hepsi yattan ayrıldı...Kanlı elbiseler, halılar, kelepçeler; Hepsi yattan ayrıldı…
“Forvetleriyle” fark yarattı! Açık ara farkla birinci oldu
Uçaklar bile katıldı!  Büyük miktarda ele geçirildiUçaklar bile katıldı! Büyük miktarda ele geçirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir