Sağlık Bakanlığı vatandaşları aşırı sıcaklara karşı uyardı

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı da artıyor.

Sıcaklığa bağlı olarak vücutta su ve mineral kaybı meydana gelebilir ve bu durum bayılma, mide bulantısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

En çok etkilenenler 65 yaş ve üzeri kişiler, küçük çocuklar, bakıma muhtaç kişiler, engelliler, hamileler, açık havada çalışanlar ve ağır işlerle uğraşanlar, sporcular, diyabet, kalp-damar hastalıkları, beyin damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum yolu hastalıklarıdır. hastalıklar. Aşırı sıcaklar, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan, sürekli tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilacı kullanan kişileri etkiler.

Aşırı sıcaktan korunmak için bol, hafif, açık renkli giysiler giymenizi ve gün içinde serinlemek için sıcak duş almanızı öneririz.

“Aşırı sıvı kaybı tehlikeli olabilir”

Sıcak yaz aylarında normalden daha fazla su içmek ve su tüketmek için susamayı beklememek önemlidir.

Su vücudun en doğal ve önemli sıvı kaynağı olduğundan aşırı sıvı kaybı tehlikeli olabilir.

Su, besinlerin sindirimi, besinlerin emilmesi ve hücrelere taşınması, hücrelerde biyokimyasal reaksiyonların oluşması, hücre, doku, organ ve organ sistemlerinin işleyişi, metabolizma sonucu ortaya çıkan zararlı maddelerin taşınması ve atılımı, vücut ısısının kontrolü, eklemlerin yağlanması , kalsiyum, magnezyum, florür vb. Maden temini hayati önem taşıyor.

Su ihtiyacı hava sıcaklığına, fiziksel aktiviteye ve tüketilen diyete bağlı olarak değişebilir.

Sıcak havalarda, çok fazla fiziksel aktivite yaptığınızda, beslenmedeki protein ve tuz miktarı yüksek olduğunda terleme ve böbrekler yoluyla, ateşli hastalıklarda nefes alma yoluyla, ishallerde ise bağırsak yoluyla su atılımı artar. Bu durumda su-sıvı ihtiyacı da artar.

“Açık ve açık satılan gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.”

Sıcaklığın olumsuz etkilerinden korunmak için beslenme de büyük önem taşıyor.

Aşırı sıcaklarda sağlığınızı korumanız, yeterli ve dengeli beslenmeniz, ağır yemeklerden kaçınmanız önerilir.

Kan şekerini hızla yükselten veya düşüren besinler tercih edilmemeli, beyaz ekmek ve pirinç yerine kepekli ekmek, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Enerji içeriği yüksek basit karbonhidratlar olan saf şeker ve tatlılar, kek, bisküvi ve çikolata gibi şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması tavsiye edilir. Hamur işleri yerine sütlü veya meyveli tatlıların tüketilmesi tavsiye edilir.

Havaların sıcak olması nedeniyle gıdaların bozulmasına bağlı gıda zehirlenmeleri daha sık yaşanabiliyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında açık havada ve açık havada satılan gıdaların tüketiminden kaçınmak, et, yumurta, süt, balık gibi çabuk bozulan potansiyel riskli gıdaları açık havada saklamamak ve mevzuata dikkat etmek önemlidir. Yiyeceklerin hazırlanması ve pişirilmesi sırasında hijyen.

Özellikle yaz aylarında bebek ve çocuklarda sık görülen ve rotavirüslerin neden olduğu ishalin önlenmesi için el hijyenine dikkat etmenizi, meyve ve sebzeleri tüketmeden önce bol su ile iyice yıkamanızı ve ishal sorunu yaşayan herkesin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasını rica ediyoruz. en yakın sağlık kuruluşu.

Özellikle yaz aylarında planlanan tatil programlarında açık büfe yemek sunan mekanlarda gereğinden fazla yiyecek tüketilmemesi tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir