Polkadot 2.0 ve DOT'un geleceği

Polkadot 2.0 nedir?

Polkadot ağı, benzersiz faydacı özellikleri nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde büyüdü. Ve artık ağın geleceğine yönelik Polkadot 2.0 diyebileceğimiz yeni bir vizyon ortaya çıktı.

İlk olarak Polkadot'un kurucusu Gavin Wood tarafından Haziran 2023'te duyurulan yeni ağ, Polkadot'un kaynaklarını tahsis etme şeklini değiştirecek. Kopenhag'daki Polkadot Decoded 2023 etkinliğinde konuşan Wood, yeni sistemin ideolojik kavramlarını incelemeye zaman ayırdı.

Wood, Polkadot 2.0'ın blok alanını tahsis etmek için yeni bir sistem kullanacağını söyledi. Sistem, mevcut kiralama modelinden daha esnek olacak ve geliştiricilerin bloklar halinde toplu olarak veya talep üzerine alan satın almasına olanak tanıyacak. Kripto ağı geliştiricisine göre bu, yeni projelerin Polkadot ekosistemine girmesini kolaylaştıracak. Bu değişikliklerin Polkadot'u Web3 çerçevelerini benimseyen Web2 şirketleri için de daha çekici hale getireceğini açıkladı.

Polkadot 2.0'ın gelişimini yönlendiren ana konsept, uyarlanabilir bilgi işlem yetenekleri sunan elastik çekirdeklerin tanıtımına odaklanıyor. Şu anda paraşütler Polkadot süper bilgisayarının CPU çekirdeklerine benzer şekilde çalışıyor. Ancak yeni sistem, bağlantı zinciri güvenliği gibi kaynakları esnek bir şekilde tahsis ederek gerçek zamanlı ihtiyaçlara yanıt verecek. Bu yenilik, tüm ekosistem genelinde verimliliği önemli ölçüde artırmayı vaat ediyor.

Polkadot 2.0'daki bir diğer büyük değişiklik ise çekirdek zaman ayırma stratejisi etrafında dönüyor. Coretime, Polkadot taşıma zincirinde doğrulama ve fikir birliği için gereken süreyi ifade eder. Yeni versiyonda ana süre blok süre olarak satın alınabilecek. Bu, bir açık artırma ve sabit fiyatlı kullandıkça öde modeli kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Aşağıdaki tablo, Polkadot 1.0'da sabit slot kiralamadan Polkadot 2.0'da daha dinamik ve pazarlanabilir bir zaman kaynağına geçişi vurgulayarak, çekirdek zaman tahsisinde daha fazla esneklik ve özelleştirmeye olanak tanıyor.

Polkadot 1.0'daki Coretime tahsisi ile Polkadot 2.0'daki Coretime tahsisi karşılaştırması

Wood'a göre yeni sistemin tasarımı, geliştiricilerin gelecekteki tasarım sorunlarından kaçınmak için ortaya çıkan ihtiyaçlarına dayanacak. Wood ayrıca yeni sistemin, token kilitlenme sürelerini azaltarak Polkadot (DOT) tokenlerinin likiditesini artırabileceğini söyledi.

Yeni modelin piyasaya sürülmesi Polkadot için önemli bir kilometre taşını temsil edecek ve blok alanının öncelikle bir açık artırma süreci ve sabit bir kiralama süresi yoluyla tahsis edildiği mevcut paraşüt modelinden bir ayrılışı işaret edecek. Yeni sistemin Polkadot'u geliştiriciler için daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirmesi ve Web3 ekosisteminde yeniliği teşvik etmesi bekleniyor.

Polkadot ağının ana bileşenleri

Polkadot ağı, karmaşık yapısını oluşturan üç temel bileşenden oluşur: Aktarma Zincirleri, Paraşütler ve Köprüler.

Taşıma zinciri Polkadot ekosisteminin kalbinde yer alır ve ağın birincil blok zinciri olarak hizmet eder. Ağın genel bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur ve paraşütler arasındaki iletişimi kolaylaştırır.

Paraşütler, Polkadot ekosisteminde inşa edilen çeşitli Katman-1 projelerini temsil eden paralel blok zincirler olarak gelir. Merkezi olmayan uygulamalar ve çeşitli blockchain odaklı projeler için ana bilgisayar görevi görürler. Paraşütlerin çok yönlülüğü, barındırılan projelerin özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanabilmelerinde yatmaktadır.

Örneğin, merkezi olmayan bir borsa için tasarlanan bir paraşüt, yüksek işlem hacimlerini verimli bir şekilde yönetecek şekilde yapılandırılabilir. Astar Network gibi paraşütler ayrıca, merkezi olmayan uygulamalar (DApp'ler) arasında kesintisiz iletişimi kolaylaştırmak için Ethereum Sanal Makinesi (EVM), WebAssembly akıllı sözleşmeleri (WASM) ve çapraz fikir birliği mesajlaşma (XCM) ile uyumluluk gibi özellikleri de içerir.

Köprüler ise Polkadot ağını diğer blockchain ağlarına bağlayan hayati kanallar olarak hizmet ediyor. Köprülerin genel amacı, farklı blockchain ağlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirerek etkili bir şekilde iletişim kurmalarını ve etkileşimde bulunmalarını sağlamaktır.

Nasıl çalıştıklarını daha iyi açıklamak için, bir geliştiricinin iki uyumsuz blok zincirinden gelen verileri kullanarak bir uygulama oluşturmak istediği senaryoyu düşünün. Aralarındaki uyumsuzluk göz önüne alındığında böyle bir çaba, bir köprü sistemi olmadan sürdürülemez. Böyle bir durumda Polkadot, iki farklı blockchain arasındaki iletişimi ve veri paylaşımını kolaylaştıran bir kolaylaştırıcı görevi görüyor.

Gerçek dünyadaki bir kullanım durumu, farklı blok zincirleri arasında varlıkları aktarmaya çalışan bir kullanıcıyı içerir. Blockchainlerin etkileşime girmesine izin veren XCM mesajlaşma formatı gibi bir çözüm olmadan, böyle bir işlemin merkezi bir alışverişe dayanması gerekecek. Polkadot gibi ağlar, kullanıcıların varlıkları doğrudan blok zincirler arasında taşımasına olanak tanıyarak üçüncü taraf aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Polkadot ağının bir diğer benzersiz özelliği de katman 0 blok zinciri olarak işlev görmesidir. Katman 0 blok zinciri, üzerine sonraki blok zincirlerin inşa edilebileceği temel yapı olarak hizmet eder.

Katman 0 blok zinciri olduğundan, zincirler arasında birlikte çalışabilirliği sağlarken programcıların kendi blok zincirlerini oluşturmalarına olanak tanıyan bir altyapı sağlar. Bu sayede Polkadot platformu üzerinde geliştirilen blockchainler teknolojik farklılıklara bakılmaksızın birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurabiliyor ve etkileşime geçebiliyor.

Bu, genellikle yalıtılmış silolarda bulunan ve ileri geri iletişim kuramayan geleneksel blok zincirlerine göre önemli bir avantajdır. Bu, Polkadot ağını birden fazla blok zincirinden gelen verileri kullanan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için ideal hale getirir.

Polkadot zaten bir temel katman olarak oluşturulduğundan, daha uyarlanabilir bir temel altyapı sağlayarak programcıların katı katman 1 zincirleriyle çalışırken karşılaştığı sorunların çoğunu hafifletir. Polkadot ağının yönetimi doğrudan DOT token sahipleri tarafından yapılır ve token sahipleri, ağda değişiklik yapmayı amaçlayan tüm tekliflere oy vermek için oylama sürecine aktif olarak katılırlar. OpenGov olarak bilinen ve bu yılın başlarında başlatılan demokratik yaklaşım, her token sahibine platformun gelişimini şekillendirmede söz hakkı veriyor.

İşlem doğrulama söz konusu olduğunda Polkadot, zincir içi güvenliği iyileştirmeye odaklanarak doğrulayıcı setini seçmek için adlandırılmış bir Proof of Stake (NPoS) mekanizması kullanıyor. Doğrulayıcı düğümler blok oluşturmaktan, parachain bloklarını doğrulamaktan ve kesinliği sağlamaktan sorumluyken, adaylar belirli doğrulayıcıları hisseleriyle ve güvenilir adayları tokenlarıyla destekleyebilir.

Polkadot'un yerel DOT tokenı

Polkadot'un yerel tokenı DOT, ekosistemde her biri ağın işlevselliğine ve büyümesine katkıda bulunan üç önemli rol oynuyor.

DOT tokeninin ilk rolü yönetişimdir. DOT sahipleri, ağ yükseltmeleri ve hız ayarlamaları gibi kritik kararları kapsayan ağ yönetimi tekliflerine katılabilirler. Bu katılımcı özellik Polkadot'un uzun vadeli karlılığının temel taşıdır. Polkadot, DOT sahiplerinin ağ operasyonlarını etkilemesine izin vererek adaleti sağlayan şeffaf ve demokratik bir yönetim yapısını teşvik eder.

DOT tokenleri aynı zamanda stake etme süreci aracılığıyla ağ güvenliğini ve işlem sürecini destekleyerek hayati bir operasyonel amaca hizmet eder. Aday gösterenler, işlemleri doğrulamaktan ve blok zincirine blok eklemekten sorumlu doğrulayıcıları seçmek için DOT kaynaklarının bir kısmını kullanır. Bu sürece katılımları, ağın işleyişine katkılarını teşvik eden ek DOT tokenleri ile ödüllendirilir.

DOT kullanımı, geliştiricilerin uygulamalarını oluşturmaları için güvenli ve verimli bir platform sağladığından, bu operasyonel husus Polkadot'un günlük çalışması için kritik öneme sahiptir.

Son olarak, slot müzayedelerinde DOT tokenleri kullanılıyor. Mevcut Polkadot blok alanı açık artırma modeli, projelerin DOT tokenleri ekleyerek paraşüt almasına olanak tanıyor. Süreç oldukça basit: Bir açık artırmada en fazla DOT tokenini taahhüt eden proje paraşüt yuvasını alır. Projeler, kendi DOT kaynaklarını kullanarak veya kitlesel fonlama kredisi aracılığıyla bir kontenjan için teklif verebilir. Kitleselleştirme, projelerin topluluklarından DOT toplamasına ve destekçilerinin bir parachain yuvası için teklif vermelerine olanak tanır.

Açık artırma sırasında teminat olarak sunulan DOT tokenleri, kiralama süresinin tamamı boyunca etkili bir şekilde bağlanır. Buna göre proje bu süre zarfında bu DOT tokenlarını başka bir amaçla kullanamayacak.

Açık artırma sonunda kazanan proje, paraşütünü Polkadot taşıma zincirine bağlayabilecek. Daha sonra paraşüt çalışır hale gelir ve Polkadot ağının güvenlik ve ölçeklenebilirlik özelliklerinden yararlanır. Slot süreleri iki yıl ile sınırlıdır.

DOT ve Polkadot'un geleceği

Polkadot 2.0'ın iyi karşılanması ve ilgi görmesi durumunda Polkadot ağının artan kullanımının DOT tokenlerinin değerini artırması bekleniyor.

Bunun nedeni, projelerin çekirdek zaman elde etmek için DOT belirteçlerine ihtiyaç duymasıdır. Ek olarak, Polkadot ağının yerel tokeni ve ağ ücretlerinin ödenmesinde kullanılan birincil token olan DOT, artan talepten yararlanabilir ve değerini artırabilir.

Sahiplerine fayda sağlamak ve DOT'un değerini artırmak için, stok fazlasına sahip kuruluşlar onu satabilir. Sonuç olarak DOT'un ikincil piyasa değeri artabilir. Ek olarak, Polkadot'taki merkezi olmayan finansal hizmetler, DOT sahiplerine kazanç potansiyeli sunarak tokenin kullanımını, değerini ve likiditesini artırır.

Ek olarak, maç satışlarından elde edilen gelir Polkadot Hazinesine aktarılacak. DOT token sahipleri, hazine fonlarının OpenGov aracılığıyla nasıl dağıtılacağına karar verir. Hazine harcamaları değişkendir ve finansman gerektiren projelere tahsis edilmeyen tokenlar periyodik olarak yakılmaktadır.

Yakma mekanizması, nominal olarak enflasyonist bir token olan DOT üzerinde deflasyonist bir baskı yaratıyor ve tokenın genel dolaşımdaki arzını dengeliyor; bu, DOT'un gelecekteki değeri dikkate alınırken dikkate alınması gereken bir şey olabilir.

Ancak bu bağlamda potansiyel olarak daha önemli hususlar arasında pazar dinamikleri, genel benimseme ve Polkadot 2.0'ın gelişi gibi Polkadot ağı içindeki gelişmeler yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir