Polis komplosu soruşturmasına katılan 11 kişi hakkındaki suçlamalar kabul edildi

Ankara Emniyet eski başkan yardımcısı Murat Çelik, organize suçlarla mücadele şube eski müdürü Kerem Gökay Öner, şube eski müdür yardımcısı Şevket Demircan, şube eski komiserleri Ufuk Gültekin, Gökhan Karaca ve Metehan İlkyaz ile Nurullah Özgür Kopuk, Ankara Başsavcılığı'ndan Ramazan Kubat, Adem Kaçan, Mustafa Çotuk ve Erdoğan Sertçelik hakkında hazırladığı iddianameyi Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme, 11 sanık hakkındaki suçlamayı kabul ederek ilk duruşmayı 18 Temmuz'a verdi.

İddianamede, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasının gizli tanığı Serdar Sertçelik'in, sosyal medya hesaplarından paylaştığı ses kayıtlarında Öner, Çelik, Demircan ve Gültekin hakkında çok sayıda suçlamada bulunduğu ve resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. İddianamede, Çelik, Öner, Demircan, İlkyaz, Karaca ve Gültekin'in suç örgütü Ayhan Bora Kaplan'a yönelik soruşturmada adli polis olarak görev yaptığı ve davanın şüphelilerinden Serdar Sertçelik'i bu nedenle tanıdıkları belirtildi. İddianamede, sanıkların Ayhan Bora Kaplan suç örgütü hakkında gizli ifade verilmesi kararı verilmeden önce bile hiçbir görev ve yetkileri olmamasına rağmen tüm soruşturma süreci boyunca korumacı bir tavır sergiledikleri belirtiliyor.

'DOKTORA YAPTIKLARI PROSEDÜRE UYGUN OLMAYAN RAPOR ALDILAR'

Soruşturma kapsamında 24 Kasım 2023'te ikinci kez tutuklanma kararı verilmesinin ardından tutuklanacağını düşünen Sertçelik, bu nedenle soruşturmanın sonuçsuz kalması için yurt dışına gitmeyi planladığı ve hakkında açılan davada yetkili mercilere talimat verdikleri belirtildi. Doktor, Serdar Sertçelik'in yaraları nedeniyle gözaltına alınamayacağını ve usulsüz sağlık raporu aldıklarını açıkladı. Rapor sayesinde Sertçelik'in gözaltı kararına uyulmadığı, 27 Kasım 2023'teki ifade kararının ardından bu kez tutuklanmadan adli kontrol kararına aykırı olarak mekandan ayrılmadan firar ettiği bildirildi. tutukluluk. ev ona karşı.

“YURTDIŞINA GİDECEĞİNİ DOĞRUDAN SÖYLEDİ”

Sertçelik, şüpheliler Ufuk Gültekin ve Gökhan Karaca'ya doğrudan yurtdışına gideceğini söylemiş, ardından şüpheliler amirleri olan Şevket Demircan, Kerem Gökay Öner ve Murat Çelik'in aynı ofiste çalıştığını ve Serdar Sertçelik'in 'soruşturma kapsamına girdiğini' söylemişti. Suç örgütü Ayhan Bora Kaplan'a yönelik yürütülen soruşturmada, komiser rütbesindeki ve evinde olup olmadığını kontrol etmekle görevli şüpheli Metehan İlkyaz'ın da bilgilendirildiği bildirildi.

29 Kasım 2023'te bulunan yazışmalara göre, sanıklar Öner ve Demircan, Sertçelik'in İstanbul'a gitmek üzere Ankara'dan ayrıldığını belirten mesajlar vermiş, yargıyı yanıltmak amacıyla Serdar Sertçelik'in bulunmadığına dair tutanak tutulmuştu. kolluk kuvvetlerinin tespitlerine göre, Sertçelik'in 4 Aralık 2023'te kaçak olarak yurtdışına çıkışının ardından şüpheliler Murat Çelik, Kerem Gökay Öner, Şevket Demircan, Metehan İlkyaz, Gökhan Karaca ve Ufuk Gültekin, yetkililerden Serdar Sertçelik'i koruyor ve kayırıyor. sahip değil. İddiaya göre, Serdar Sertçelik ile hukuk dışı irtibat kurmaya devam eden fonksiyon ve yetkililer, kendisiyle birden fazla kez telefonda görüşerek kayıt altına aldıkları iddia edildi.

'NASIL DEVLET EDİLECEĞİNİ BELİRTTİLER.'

Sanıklar, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam eden Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasında Sertçelik'e nasıl ifade vermesi gerektiği konusunda talimat verdiklerini, Serdar Sertçelik'in de kendisine verilen bu talimatları kabul ettiğini belirtti. Görüşmelerde yer alan ifadelerde ve bu konudaki ifadelerinde şüpheliler Murat Çelik, Kerem Gökay Öner, Şevket Demircan, Metehan İlkyaz, Gökhan Karaca ve Ufuk Gültekin ile aynı emniyet teşkilatında görev yapan şüpheli Nurullah Özgür Kopuk'un olduğu belirtildi. adli. birim ve aynı soruşturma kapsamında ortak hareket ettiler. İddianamede, sanıkların “yargı görevini kötüye kullanma”, “görevlerine ilişkin sırları açıklama”, “tanığı etkilemeye teşebbüs etme” ve “suçluyu kayırma” suçlarını işledikleri belirtildi. Sanıklar Adem Kaçan, Mustafa Çotuk, Ramazan Kubat ve Erdoğan Sertçelik'in, evden çıkmamaları yönünde adli kontrol kararı olduğunu bilmelerine rağmen katılımcı olarak Serdar Sertçelik'in kaçmasına yardım ettikleri bildirildi.

CEZA İDDİALARI

Ankara Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Öner, “görevi kötüye kullanma”, “göreviyle ilgili sırları açıklama” ve “suç teşkil eden suça yardım ve yataklık” suçlarından 2 yıldan 11 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. sanıklar, emniyet mensupları Çelik, Demircan, Gültekin, İlkyaz ve Karaca da aynı suçlardan hüküm giymişti. “Tanığı etkilemeye teşebbüs” suçundan 4 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. '. Sanıklar arasında Kopuk “tanığı etkilemeye teşebbüs” suçundan 2 ila 4 yıl, Kaçan, Çotuk, Kubat ve Serdar Sertçelik'in babası Erdoğan Sertçelik ise “yardım” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. suçlu'.

Kaynak: DHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AFAD açıkladı: Akdeniz'de depremAFAD açıkladı: Akdeniz'de deprem
Kadıköy'de şiddetli yağış nedeniyle bazı evleri su bastıKadıköy'de şiddetli yağış nedeniyle bazı evleri su bastı
Türk bayrağına yönelik provokasyona katılan kişi yakalandıTürk bayrağına yönelik provokasyona katılan kişi yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir