“Milyonlarca insana yardımcı olabilir” Tıp dünyasında yeni keşif! O cihazla başardılar “İlk kez görüyoruz”

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya çapında her yıl 18 milyon insan kalp hastalığı veya diğer kardiyovasküler komplikasyonlar nedeniyle ölüyor. Risk faktörleri arasında yüksek tansiyon ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra tütün ve alkol kullanımı da yer alır. Dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan bu hastalığın herhangi bir tedavisi bulunmuyor. İlaçlar ve diğer tedaviler hastalığın kontrol altına alınmasına ve organa kan akışının aniden engellendiği kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Daha ciddi vakalarda, cerrahlar sağlıklı bir kan damarını göğüsten, bacaktan veya koldan çıkarır ve bunu, kalp bypass olarak bilinen bir prosedürle, kalbin tıkalı arterin üstündeki ve altındaki bölgesine bağlar. Ancak bu tür bir müdahale, kalp fonksiyonunu iyileştirmek yerine yalnızca koruyabilir.

BBC haberine göre; Söz konusu çalışma Avusturya'da 63 kişi üzerinde yürütüldü. Avusturya'daki araştırmacılar, bypass ameliyatından hemen sonra hafif ses dalgaları uygulayarak hasarlı dokuyu yenilemeye çalışıyorlar. Yaklaşık 10 dakika süren prosedür, kalp krizinden sonra hasar gören veya yaralanan bölgenin çevresinde yeni kan damarlarının büyümesini teşvik etmek için tasarlandı.

“Şok dalgası” adı verilen benzer bir teknik, tendon ve bağ yaralanmaları ve erektil disfonksiyon gibi diğer durumların tedavisinde halihazırda kullanılıyor. Böbrek taşlarını kırmak için yaygın bir tıbbi prosedür olan litotripside de yüksek güçlü dalgalar veya darbeler kullanılır.

European Heart Journal'da yayınlanan çalışmada, bypass hastalarının yarısına genel anestezi altında ses dalgaları uygulanırken, diğerlerine sahte bir işlem uygulandı.

Ameliyattan bir yıl sonra kalbin pompaladığı oksijenli kan miktarı arttı:

Şok dalgası grubunda %11,3
Kontrol grubunda %6,3

Shockwave hastaları ayrıca dinlenmeden daha uzun süre yürüyebildiler ve daha iyi bir yaşam kalitesi bildirdiler.
“Bu, günlük yaşamlarında köpekleriyle birlikte yürüyüşe çıkabilecekleri veya süpermarkete tekrar gidebilecekleri anlamına geliyor” dedi Prof. Innsbruck Tıp Üniversitesi'nden Johannes Holfeld. “Ayrıca onların daha uzun yaşam beklentisine sahip olmasını ve daha az hastaneye kabul edilmesini bekliyoruz.” dedi.

“HEYECAN VERİCİ”

Danışman kardiyolog ve İngiliz Kalp Vakfı'nın tıbbi direktör yardımcısı Dr. Sonya Babu-Narayan, kalp hastalığının mevcut tedavisinin “iyileştirme için geniş bir alan” bıraktığını söyledi. “Bu çalışmanın ilginç yanı, ameliyat sırasında kalplerine şok dalgası tedavisi uygulanan kişilerin bir yıl sonra kalp fonksiyonlarının daha iyi olması ve şok dalgası tedavisi uygulanmayanlara göre daha az semptom görülmesidir” dedi. “Uzun vadeli etkileri incelemek için artık daha büyük ve daha uzun çalışmalara ihtiyaç var.” Ekledi.

Araştırmacılar, Avrupalı ​​düzenleyicilerin cihazı yıl sonuna kadar onaylamasını ve 2025'te klinik denemeler dışındaki hastalarda ilk kullanımın gerçekleşmesini bekliyor.

Çalışma, Avusturya devlet kurumları, ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü ve Innsbruck Tıp Üniversitesi'nden ayrılan ve kısmen araştırmacılara ait olan bir şirket tarafından finanse edildi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kolları, bacakları ve kafası olmayan insan cesedi bulundu!  4 ay boyunca denizde...Kolları, bacakları ve kafası olmayan insan cesedi bulundu! 4 ay boyunca denizde…
Babam gibi!Babam gibi!
Yılan yüzünden neredeyse köyü yakacaklardıYılan yüzünden neredeyse köyü yakacaklardı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir