Kredi kartı faizleri arttı… İşte borcunuza göre ödeyeceğiniz para

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin Tebliğde değişiklik yapan Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası'ndan yapılan basın açıklamasına göre, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranı 3,66'dan 4,25'e çıkarıldı. Bu gelişmeyle birlikte kredi kartlarına asgari ödeme yapanlar da dahil olmak üzere borçlu kişilerin ödemesi gereken faiz miktarı da arttı.

Burak TAŞÇI – Hurriyet.com.tr

Kredi kartına olan talep artarken, düzenlemelerle kart kullanımını caydırmaya yönelik olsa da vatandaşların kart alımları veya nakit çekme işlemleri hız kesmeden devam ediyor.

Birçok kredi kartı sahibi, kredi kartını ödeme aracı yerine borçlanma aracı olarak kullandığı için durdurulamaz bir sarmalın içine giriyor. A Kartından nakit avans çeken ve ayı B Kartının asgari borcunu ödeyerek geçirmeye çalışan kişiler, hem nakit avansa faiz öderler hem de diğer kartın asgari borcunu ödedikleri için kalan dönemin borcuna da faiz tahakkuk ettirirler. İkili faiz yükü altına giren kişi, gelir/gider dengesini koruyamadığı için borçlarını ödeyemiyor.

FAİZ ORANI ARTTIRILDI

Son mevzuatla kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranı %3,66'dan %4,25'e çıkarıldı.

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, 50 bin lira kredi kartı borcu olan herkesin, minimum 20 bin lira ödemesini yaptıktan sonra bir sonraki hesap kapanış tarihine kadar kalan 30 bin liranın 1530 lirasını bankaya faiz olarak ödemesi gerekiyor. %40'tır. Toplam faiz tutarı üzerinden sadece akdi faiz oranının değil, %5 BSMV ve %15 KKDF'nin de ödenmesi gerekmektedir.

BANKALAR PARALARIN MALİYETİNİ DE DİKKATE ALAR

Bankalar, kredi kartı kullanıcılarına, belirlenen limitler dahilinde bir ay boyunca nakit satın alma veya avans verme imkanı sunmaktadır. Nakit avanslara günlük faiz tahakkuk ettirilir. Satın alma dönemi borcunun son ödeme tarihine kadar tamamen ödenmesi halinde banka, kart kullanıcısına bu masraflardan herhangi bir gelir sağlayamaz. POS kullanımı sayesinde sadece işletmelerden komisyon geliri elde edilir. Böyle bir ticarette banka sadece tacir komisyonu üzerinden tek taraflı kâr elde ettiği için faiz gelirleri azalmakta ve alışverişlerde kullanılan ve yaklaşık 40 gün sonra ödenen paralardan herhangi bir gelir elde edememektedir. Yani o dönemde 50 bin liralık alışveriş yapan biri vade sonunda bankaya 50 bin lira ödeyip borcunu öderse yıllık faiz hesapladığımızda banka ayda %4,58 zarar yazacaktır. depozitoda yaklaşık% 55'e eşittir.

KREDİ KARTI KULLANIRKEN LÜTFEN DİKKATLİ OLUN

Kredi kartı ile yapılan harcamanın tamamı vadesinde ödendiğinde döneme ait borç silinir. Bu sayede bankanın müşterilerine verdiği kredi, bankaya herhangi bir faiz ödemeden yaklaşık 40 gün boyunca faizsiz olarak kullanılabilmektedir. Bu nedenle banka 40 gün faiz almadan bekliyor.

Ancak ülkemizde vade borcunu ödeyenlerin sayısı oldukça azdır. Limiti 25 bin liraya kadar olan kartlar için ödenecek asgari tutar, dönem toplam borcunun %20'si, limiti 25 bin lirayı aşan kartlar için ise ödenecek asgari tutar 40 bin liradır. Toplam borcun yüzdesi. Başka bir örnekle devam edersek 25 bin lira limitli bir kartla 10 bin lira harcama yaparsanız ödeyeceğiniz minimum tutar 2000 lira oluyor. Ayrıca bu durumda 10 bin lira harcadığınız ancak limiti 25 bin liranın üzerinde olan kredi kartına en az 4 bin lira ödemeniz gerekiyor. Ödenmeyen kısmın, aylık %4,25 faiz ilavesiyle bir sonraki ayın hesap döneminde banka tarafından ödenmesi gerekmektedir.

KREDİ KARTIYLA VERGİ KAÇAĞINI ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

Kredi kartı kullanımında vergi kaçakçılığının da önüne geçiliyor. Fiş veya fatura kesildiği ve ödeme kayıt cihazı bulunduğu için vergiden kaçmak mümkün değildir.

KOMİSYON FİRMALAR TARAFINDAN ALINIR

Kredi kartı ile işlem yapıldığında bankalar işletmelerden belirli ücretler talep etmektedir. Bankalar ertesi gün ödeme talep eden üye firmalardan %3-4 civarında komisyon kesebilmektedir. Yani bugün yapılan 100 liralık alışverişte banka işlemden %3 komisyon kesip parayı yarın hesabınıza aktaracaktır. Yine farklı bir açıdan bakarsak 100 liraya satılan malın 3 lirası bankaya, kalan 97 lirası ise ticari hesaba aktarılıyor. Dolayısıyla kredi kartıyla yapılan alışverişlerde girişimci otomatik olarak yaklaşık %3 oranında indirim yapıyor.

KREDİ KARTI NASIL KULLANILIR?

Kalan bütçeyi tasarruf ettikten sonra harcamak üzere saklayın.

Kredi kartıyla harcama yaptığınızda bütçeniz dahilinde mümkün olduğunca harcama yapın. Size ait olmayan parayı harcıyormuş gibi davranmayın. Bu sizi gelecekte borçlanma alışkanlığına yönlendirecektir.

Kredi kartına faizsiz taksit fırsatlarından yararlanın, ancak hesap dönemi boyunca borcunuzun tamamını kapatmaya yetecek kadar taksit kazanın. Geliriniz 30 bin lira, taksitiniz ise 20 bin lira ise bu hem geçiminizi zorlaştıracak hem de hayatınızı geçindirecek parayı bulmakta zorlanacaksınız.

Kredi kartı borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Tamamını ödeyemiyorsanız ödeyebildiğiniz kadar ödeyin ve faiz sarmalına girmekten kaçının.

Kredi kartı faturalarınızı ödemek için önceki ayın gelirinden para ayırın. Dolayısıyla yeni ayın maaşı veya geliri bir sonraki ayın kredi kartı borcunu karşılayacak düzeyde olacaktır.

Acil bir ihtiyaç olmadıkça kredi kartıyla nakit çekmekten kaçının.

Bankalar, kredi kartının asgari tutarını ödeyen müşterileri sever. Çünkü bu tür müşteriler bankaya faiz geliri sağlıyor. Dönemin tamamı boyunca borcunu ödeyen kişiler, bankanın belirlediği limit dahilinde yaklaşık 40 gün boyunca bankanın parasını faizsiz kullanacak ve bu müşteriler bankalar tarafından takdir edilmemektedir.

Kredi kartınızı bir kredi aracı değil, bir ödeme aracı olarak görün ve bütçeniz dahilinde harcama yapın.

Kredi kartı ödemenizi geciktirmeyin, bu durum kredi puanınızı doğrudan etkileyecek ve kredibiliteniz düşecektir.

Kredi kartı satın alırken yıllık üyelik ücretine dikkat edin ve eğer üyelik ücreti talep ediliyorsa bankanızla iletişime geçerek ücretin iptal edilmesini veya karta puan/bonus olarak iade edilmesini isteyin.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir