İzmir Büyükşehir Belediyesi Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü kuruldu – TEKNOLOJİ

Yeni birim, İzmir'in akıllı teknolojilerin yardımıyla daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir kente dönüştürülmesi misyonuyla çalışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir iştiraki olan İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. Proje kapsamında Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü kuruldu. Başkan Dr. Cemil Tugay'ın seçim vaatlerinden biri de yönetimin İzmir'i yapay zeka alanında lider şehir haline getirme hedefiyle inovasyon ve teknolojiye yönelik projeleri hayata geçireceği yönünde.

Yapay Zeka ve Akıllı Şehirler Müdürlüğü ağırlıklı olarak akıllı ulaşım sistemleri üzerine çalışacak. Temel amaç, trafik yönetimi ve toplu taşıma hizmetlerinin optimizasyonu yoluyla şehirdeki ulaşım sorunlarını azaltmak olacaktır.

Akıllı enerji çözümleriyle şehrin enerji verimliliğinin artırılması ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının daha etkin kullanılmasına yönelik yapay zeka destekli projeler üzerinde çalışacak olan birimin diğer çalışma alanları ise şöyle olacak:

Mobilite teknolojileri

Trafik akışının optimizasyonu ve sürücü davranış analizi gibi birçok alanda kullanılacak. Örneğin, trafik sıkışıklığını önlemek için verileri gerçek zamanlı olarak analiz ederek sürücülere alternatif rotalar önerecek.

Akıllı toplu taşıma sistemleri

Toplu taşıma araçlarının güzergah optimizasyonu, tahmini varış süreleri ve yolcu yoğunluğu analizlerinde kullanılarak daha güvenilir ulaşım hizmeti sunulacaktır.

Sürdürülebilir enerji sistemleri

Enerji talebini tahmin etmek, üretimi optimize etmek ve akıllı şebekeleri yönetmek, enerji verimliliğini artırmak ve çevresel etkileri azaltmak için kullanılacak.

Büyük Veri Uygulamaları

Büyük veri analitiğinde veri madenciliği ve tahmine dayalı analitikler kullanılarak çeşitli sektörlerde karar verme süreçleri iyileştirilecektir.

Yapay zekanın trafikteki uygulamaları

Trafik akışını optimize etmek, kazaları tahmin etmek, hız ihlallerini tespit etmek gibi konularda trafik yönetimini ve güvenliğini artıracak.

Belediye hizmetlerinin yapay zeka destekli yazılımlarla desteklenmesi ve planlanması

Atık yönetimi, su ve enerji dağıtımı, otopark yönetimi, altyapı bakımı ve vatandaş taleplerinin yönetimi gibi belediye hizmetlerini daha verimli hale getirecek. Ayrıca kentsel planlama ve kentsel dönüşüm projelerinde veri analizi ve simülasyonlar yapılarak daha sürdürülebilir ve yaşanabilir kentlerin oluşmasına yardımcı olacak.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir