İsviçre hükümeti ülkede artan doğal afet riskine karşı uyardı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsviçre hükümeti, şiddetli fırtınaların geniş çapta hasara neden olduğu ülkenin doğal afetlerle baş etmeye hazır olmadığını söyleyerek artan sel riskine karşı uyarıda bulundu.

REKLAM

Geçtiğimiz hafta İsviçre'de en az dört kişinin ölümüne yol açan aşırı hava olaylarının ardından bir hükümet yetkilisi, daha fazla doğal afet riskinin yaklaştığını söyledi.

Federal Meclis Üyesi Ignazio, Pazar günü Cassis'e yaptığı açıklamada, “Her yaz birbiri ardına felaketler mi olacak? Yoksa bu bir istisna mı? Kimse bilmiyor. Ancak bu tür olayların çoğalması oldukça endişe verici ve bu felaketlere karşı ne kadar savunmasız olduğumuzu gösteriyor.” dedi. .

İsviçre kamu yayıncısı Schweizer Radio und Fernsehen'in (SRF) haberine göre, Vallemaggia'daki toprak kaymasında en az üç kişi hayatını kaybederken, polis, Rhone'un güneyindeki yan vadilerde bir erkek cesedinin bulunduğunu duyurdu.

Cassis uyarıyı, şiddetli yağışlar, sel ve toprak kaymalarının vurduğu İsviçre'nin Ticino kantonuna yaptığı ziyaret sırasında yaptı.

Maggia nehri kıyısındaki kamplar boşaltıldı ve Visletto yolu köprüsünün bir kısmı çöktü.

Binn köyünden 52 yaşındaki bir kişi cumartesi akşamından bu yana kayıp. Daha kuzeyde, Valais kantonunda Rhone nehrinin taşması nedeniyle bir otoyol ve demiryolu hattı sular altında kaldı.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, X hesabına yaptığı açıklamada, şiddetli fırtınaların İsviçre'de “muazzam” hasara yol açtığını ve “durumun ciddiyetini koruduğunu” söyledi.

Lütfen kendinize dikkat edin ve yetkililerin talimatlarına uyun” diye uyardı.

Ticino kanton polisi başkanı Antonio Ciocco, yetkililerin olumsuz hava koşulları nedeniyle Ticino'da başka mağdurların yaşanması olasılığını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Araştırmacıların iklim değişikliği nedeniyle daha yaygın ve yoğun hale geleceğini öngördüğü hava koşullarından komşu Avrupa ülkeleri de benzer şekilde etkilendi.

İtfaiye ekipleri, sel, fırtına ve toprak kaymalarının etkilediği kuzey İtalya'da en az 80 kurtarma operasyonu gerçekleştirdiklerini ve Cogne kasabasından en az 200 kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir