İngiltere'de halk genel seçimler için sandık başına gidiyor

Birleşik Krallık'ta seçmenlerin oy tercihlerini belirleyebilecek temel konular yüksek enflasyon ve yavaş ekonomik büyüme, düzensiz göç krizi, sağlık hizmetleri ve çevre politikalarındaki sorunlardır.

REKLAM

İngiltere'de 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimlere yalnızca birkaç gün kala kamuoyu yoklamaları, Rishi Sunak liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin 14 yıllık hükümeti boyunca verdiği sözleri yerine getirememesi nedeniyle zor durumda kalacağını öngörüyor.

Merkez sağ Muhafazakar Parti, küresel mali krizin en zor günlerinde iktidara gelip üst üste üç seçim kazanmayı başarsa da bu seçimlerdeki rakibi “değişim” sloganıyla yarışan merkez sol İşçi Partisi görünüyor. bir avantaja sahip olmak.

Öte yandan Muhafazakarlar, Nigel Farage liderliğindeki aşırı sağ Reform İngiltere partisinin düzensiz göç krizi nedeniyle sınır kontrolünün kaybedildiği yönündeki sert eleştirileriyle köşeye sıkışıyor.

Ana muhalefet partisi İşçi Partisi ise seçim kampanyasını “değişim” sloganı üzerine yoğunlaştırarak kamuoyu yoklamalarında üstünlük sağlamayı başardı.

İngiltere'de başbakan nasıl seçiliyor?

İngiltere'de hükümet kurma ve başbakan atama yetkisi, Avam Kamarası'nda tek başına veya başka bir partinin desteğiyle çoğunluğu elinde bulunduran partiye veriliyor.

Bir partinin Avam Kamarası'nda çoğunluğu elde edebilmesi için parlamentonun en az yüzde 50'sini (326 sandalye) kazanması gerekirken, hükümeti kurma yetkisi, çoğunluğu kazanan partiden bir kişiye Kral Charles tarafından veriliyor. III.

Bu bağlamda seçimler sonrasında ortaya çıkacak parlamento aritmetiği hükümeti kimin kuracağını belirleyecek.

Seçimler yaklaşırken merkez sol İşçi Partisi'nin hükümet kurmaya çok yaklaştığı düşünülüyor.

Seçimlerde kim yarışıyor?

Ekim 2022'den bu yana başbakanlık görevini yürüten Muhafazakar Parti lideri Sunak'ın asıl rakibi, 2020'den bu yana ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin başkanlığını yürüten Keir Starmer.

Birleşik Krallık'ın bazı bölgelerinde güçlü bölgesel desteğe sahip diğer partiler, parlamentoda çoğunluğu elde edemeseler bile koalisyon görüşmelerinde etkili olabilirler.

İskoçya'nın bağımsızlığı için kampanya yürüten İskoç Ulusal Partisi, Liberal Demokratlar (LibDem) ve Kuzey İrlanda'da İngiltere ile birleşmeyi destekleyen Demokratik Birlikçi Parti (DUP), Muhafazakarlar ve İşçi Partisi'nden sonra parlamentodaki en büyük üç partidir. .

Pek çok uzman, Brexit kampanyasının en büyük destekçilerinden Farage liderliğindeki Birleşik Krallık Reform Partisi'nin Muhafazakarların oylarını alabileceğine dikkat çekiyor.

Muhafazakarlar neden baskı altında?

2010 yılında iktidara gelen muhafazakarlar birbiri ardına zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu zorluklardan ilki, İngiltere'nin borç yükünü artıran ve Muhafazakarların bütçeyi dengelemek için yıllarca kemer sıkma politikaları uygulamasına yol açan küresel mali krizin etkileriydi.

Brexit sürecinde Avrupa Birliği'nden ayrılan Birleşik Krallık hükümeti, Aralık 2019'da başlayan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor.

Rusya'nın Doğu Ukrayna'yı işgal etmesiyle başlayan savaş, enflasyonun hızla yükselmesine neden oldu.

Pek çok seçmen, altyapı ve hizmet sektörü sorunlarından artan hayat pahalılığına ve Kanal'ı geçen göçmen akınına kadar Britanya'nın karşı karşıya olduğu pek çok sorundan dolayı Muhafazakarları suçluyor.

Ayrıca eski Muhafazakar Başbakan Boris Johnson'ın, koronavirüs kısıtlamaları sırasında karantina kurallarını ihlal eden partilere katıldığının ortaya çıkması, partinin isminin skandallarla anılmasına neden oldu.

İstifa etmek zorunda kalan Johnson'ın yerine gelen eski başbakan Liz Truss'un politikalarının ekonomiyi olumsuz etkilemesi üzerine 45 gün sonra istifa etmek zorunda kaldı.

REKLAM

Seçmenlerin oy tercihlerini etkileyebilecek konular

Sandık başına giden seçmenlerin oy tercihlerini belirleyebilecek temel konular yüksek enflasyon ve yavaş ekonomik büyüme, düzensiz göç krizi, sağlık hizmetleri ve çevre politikalarındaki sorunlardır.

Yüksek enflasyon ve yavaş ekonomik büyümeyle boğuşan Birleşik Krallık'ta Muhafazakarlar enflasyonu kontrol altına almayı başardılar ve enflasyonu Ekim 2022'deki tarihi zirve olan %11,1'den gelecek yılın Mayıs ayına kadar %2'ye düşürdüler, ancak ekonomik büyümenin hızı yavaşladı. Seçmenleri hükümete getirdi. Ekonomi politikalarının cezalandırılmasına yol açabilir.

Son yıllarda binlerce sığınmacı ve düzensiz göçmenin İngiltere'ye ulaşmak için dayanıksız botlarla Kanal'ı geçmesi, hükümetin sınırların kontrolünü kaybettiği yönündeki eleştirilere yol açtı.

Muhafazakar hükümet, hazırladığı “Ruanda Planı” kapsamında düzensiz göçmenleri ve kaçak mültecileri Ruanda'ya göndereceğini duyurdu.

Ayrıca seçim öncesinde gündemde olan İngiltere'deki Ulusal Sağlık Sistemi; Basında sıklıkla diş tedavisinden onkolojiye kadar her alanda uzun bekleme listelerinin olduğu, durumu ağır olan hastaların ambulans ya da hastane yatağı için saatlerce beklemek zorunda kaldıkları aktarılıyor.

REKLAM

Başbakan Sunak'ın iklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha önce verdiği bir takım çevresel taahhütlerden vazgeçmesi de seçmenin oy tercihlerini etkileyecek konular arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir