Hazine ve Maliye Bakanlığı yapay zeka bağlantılı dolandırıcılığa karşı uyardı


Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in yapay zeka tarafından konuşturulduğu ve vatandaşlara yatırım tavsiyesi verdiği ortaya çıkan videoların şikayetin ardından sosyal medya kanallarından kaldırıldığını söyledi.

Bakanlığın açıklamasında “Yapay Zeka dolandırıcılığının” günümüzün en önemli tehlikelerinden biri olduğu vurgulandı.

Açıklamada, kötü niyetli kişilerin yapay zeka yazılımları kullanarak gerçek dışı videolar yayınladığı, sosyal medya kanallarında tanınmış isimlerin video ve görselleri kullanılarak yapay zeka seslendirmesi ile istenilen mesajların yayıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hızla yayılan bu sahte videoların sahte olduğunu anlamak çok zor. Tüm vatandaşlarımızı mağduriyet yaşamamak için her zamankinden daha dikkatli olmaya çağırıyor ve bu tür videoların yapıldığına inanarak yatırım yapmamaları konusunda uyarıyoruz. yapay zekayla sanki vatandaşlarımıza yatırım tavsiyesi veriyormuşçasına konuşmak.” “Şikâyetimiz üzerine gösterilen videolar sosyal medya kanallarından kaldırıldı. Sayın Bakanımızın vatandaşlarımızın yatırım tercihleri ​​konusunda herhangi bir tavsiyede bulunmayacağı da ortadadır.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir