Dünyada israf edilen gıda, yetersiz beslenen insan sayısının iki katından fazlasına yetiyor

Dünyanın en büyük yiyecek, içecek, hizmet ve organizasyon organizasyonlarından biri olan Compass Group tarafından 2017 yılında başlatılan Gıda İsrafını Durdurun Günü, küresel gıda kaybı ve israfına dikkat çekmek ve kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla kutlanıyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı'na (UNEP) göre gıdanın %17'si ev ve mağazalarda israf ediliyor.

Dünya Gıda Programı'nın (WFP) hazırladığı araştırmaya göre, her yıl insan tüketimi için üretilen gıdanın yaklaşık üçte biri tüketilemeden israf ediliyor veya kayboluyor.

Yetersiz gıda üretimi küresel bir gıda krizine neden olmaz; tam tersine, şu anda dünyadaki her bireyi doyurmaya yetecek kadar gıda üretiliyor. Ancak dünyanın dört bir yanında insanlar açlıkla mücadele ederken, birçok zengin ülkede israf mutfakta başlıyor ve yiyeceklerin çoğu yenmeden çöpe atılıyor.

Gıda israfı gelişmekte olan ülkelerde hasat döneminde de ortaya çıkıyor.

Gıda krizinin temel nedenlerinden biri olan gıda kaybı aynı zamanda gıda üretimi için kullanılan toprak, su ve enerji gibi kaynakların israfına da yol açmaktadır.

Dünya Gıda Programı'nın yaptığı araştırmaya göre, dünya çapında üretilen ancak tüketilmeden çöpe atılan gıda miktarı 2 milyar insana yetiyor. Bu rakam, yetersiz beslenen insan sayısının iki katından fazlasını temsil ediyor.

Zengin ülkelerdeki tüketiciler her yıl Sahraaltı Afrika'nın net gıda üretimi kadar gıdayı israf ediyor.


Çoğu gıda tedarik zinciri aşamalarında kayboluyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) hazırladığı bir rapor, dünya çapındaki gıdanın yaklaşık %13'ünün, hasattan perakende satışa kadar tedarik zincirinin çeşitli aşamalarında kaybolduğunu belirtiyor.

Raporda, dünya çapında 3,1 milyar insanın sağlıklı gıdaya erişimi olmadığı, kaybolan ve israf edilen gıdaların her yıl yaklaşık 1,26 milyar insanın sağlıklı beslenmesini sağlamaya yeteceği tahmin ediliyor.


Gıda israfının küresel ekonomiye maliyeti her yıl yaklaşık 1 trilyon dolar

Dünya Kaynakları Enstitüsü'nün (WRI) gıda kaybı ve israfı direktörü Liz Goodwin, AA muhabirine dünya genelindeki atıklarla ilgili değerlendirmeler sundu.

Goodwin, üretilen gıdanın yaklaşık üçte birinin kaybolduğunu veya israf edildiğini, bunun da küresel ekonomiye her yıl yaklaşık 1 trilyon dolara mal olduğunu söyledi.

Gıda atıklarının çevre üzerindeki etkisine de değinen Goodwin, gıda kayıp ve israfının küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 8-10'unu oluşturduğunu ve bunun Çin büyüklüğünde bir alana karşılık geldiğini söyledi.

Goodwin, gıda kaybının tarımda kullanılan suyun dörtte birinin israfına neden olduğunu belirterek, israfın aynı zamanda biyolojik çeşitlilik kaybına da yol açtığı bilgisini paylaştı.

Mevcut gıda sisteminin sürdürülebilir olmadığını belirten Goodwin, şunları söyledi: “Şu anki şekilde gıda üretmeye ve israf etmeye devam edersek, artan küresel nüfusu besleyemeyeceğiz. Sera gazı emisyonları artacak ve daha fazla arazi işgal edilecek.” ormansızlaştı.” dedi.


Atıkların çoğu evde üretiliyor

Goodwin, en büyük gıda israfının evde meydana geldiğine dikkat çekerek, ertesi gün artıkları yiyerek veya yiyecekleri dondurarak bunun önlenebileceğini söyledi.

Perakendecilerin ve gıda markalarının tüketicilerin evdeki gıda israfını azaltmalarına da yardımcı olabileceklerini vurgulayan Goodwin, ürün ambalajlarının üzerine tarif fikirleri ve porsiyon boyutları yazarak insanların satın aldıkları ürünlerden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabileceklerini söyledi.

Goodwin ayrıca hükümetlerin işletmeleri ve insanları gıda kayıplarını ve israfını azaltmaya teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

Bu konuda farkındalık yaratmanın “hayati” olduğunu vurgulayan Goodwin, şöyle konuştu: “Çoğu insan hâlâ gıda israfını düşünmüyor. Ancak gerçekte hepimiz gıda israfını yapıyoruz. İnsanlar bunun çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan farkında değiller. Dolayısıyla bilinçlendirme kampanyaları bu konudaki boşluğu doldurmak açısından çok faydalı.” ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir