Dizi pazarında mali kriz! Bölüm başına maliyeti 10 milyon TL'yi aşan yaz dizilerine veda edin

Amerika'dan sonra dünyanın en çok televizyon dizisi satan ülkesi olan Türkiye'de dizi pazarı artan maliyetlerden güçlü bir şekilde etkilenmeye başladı. Üç yıl önce 1 ya da 1,5 milyona mal olan dizilerin bölüm başına maliyeti şu anda 10 milyon TL'yi aştı.

Ülkenin her kesiminde olduğu gibi dizi pazarında da yapım maliyetleri, oyuncu, senarist, yönetmen ve teknisyen maaşları 10 kat arttı.

Bu durumun aksine reklam harcamaları eskisi kadar artmadı (bu nedenle dizi 120 dakika sürüyor ve dizi 2 ekiple çekiliyor). Bu durum özellikle bu yıl daha fazla dizinin final yapması anlamına geldi.

SON DAKİKA'DA DÖŞEMELENDİ

Birsen Altuntaş'ın haberine göre; Televizyon dizileri yayınlandığı dönemde toplanan reklamlarla maliyetlerini karşılayamayınca, uluslararası satış garantisi yoksa kanallar dizileri daha çabuk bitirmeye başladı.

Bütün bu maddi durum yaz dizisi hazırlıklarını da etkiledi. Gelen son haberlere göre ARC Film ve D Media, bu yaz çekmeyi planladıkları yazlık dizi projelerinden artan maliyetler nedeniyle son anda vazgeçti. Haber olmadığı sürece bu yıl yaz dizisi çekilmeyecek.

Ruhunduymaz-yeni4ykb

Ancak eylül sezonundaki dizi sayısı bu yıl azalacak gibi görünüyor. 7 günde 7 dizi uygulamasına son verileceği, kanalların daha az dizi yayınlayacağı yönünde söylentiler var.

ekran penceresi
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Eşi için ülkeyi terk etti, eşinden şiddet gördü!  şok edici ölümEşi için ülkeyi terk etti, eşinden şiddet gördü! şok edici ölüm
Aleyna'dan eşi aracılığıyla Yunus Emre'ye mesaj!  Beria Özden bunu duyunca çılgına döndüAleyna'dan eşi aracılığıyla Yunus Emre'ye mesaj! Beria Özden bunu duyunca çılgına döndü
Kim Milyoner Olmak İster'de sürpriz anlar?  İlk soruda elenen yarışmacı heyecanına yenik düştü.Kim Milyoner Olmak İster'de sürpriz anlar? İlk soruda elenen yarışmacı heyecanına yenik düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir