Bakan Özhaseki konuştu: Bütün tapuları size devredeceğiz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya'nın Serik ilçe merkezindeki 68 yıllık tapu sorununun çözümüne ilişkin şunları söyledi: “Şimdi burada uygun görürseniz, bizim düzenimizi bozmayın. eller ayaklar. Hakan Belediye Başkanı burada Veli hocam izin verirseniz Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde. Acelemiz var.” Pazartesi ve Salı gününden itibaren tüm anlaşmazlıkları çözeceğiz. Meclis'te torba kanunla tüm tapuları belediyemize, belediyemizden size devredeceğiz, belediyemizin ve belediyemizden de tüm tapuları size devredeceğiz.

Serik Millet Bahçesi'nde düzenlenen toplantıda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy vatandaşlarla buluştu.

Yerel seçimlerin önemine değinen Bakan Özhaseki, şunları söyledi: “Bu seçimlerin önemli tarafı, genel seçim olması nedeniyle şehrimizin, ilçemizin, ilimizin geleceğini hazırlayacak kişileri seçiyor olmamızdır. Genel yönetim konusunda farklı görüşlerimiz olabilir. Ama bu seçimde geleceğimiz için oy veriyoruz. Eğer çok çalışan, yetkin, gece gündüz vatandaşla ilgilenen bir cumhurbaşkanı seçersek o şehirlerin geleceği parlak olacaktır. 1994 öncesinde CHP'nin belediyede ideolojik bir konumu vardı. “Çeşmelerden su akmaz, dağlar kadar çöp birikir” dedi.

Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, şöyle konuştu: “Burası cennet gibi bir ülke. Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var, o da güçlü olmaktır. Güçlü olmazsan yaşayamazsın Son deprem 680 bin ev, 170 bin iş yeri yıkıldı. 18 ilimiz bu depremden etkilendi, 14 milyon insan zarar gördü. İlk geceden itibaren tüm belediyelerimizi bölgeye gönderdik. Hatay'da kojenerasyon var. En büyük belediyeler Hatay'a.Siyasi tercih önemli değil,depremin enkazı altında kalan insanlarımız ama milyonlarca nüfusa sahip, konuştuğunda mangalda kül bırakmayan adamlar oraya özel jetlerle geldi ve Bir ordu ordusu selfie çekip gitti, onlar da deprem turistiydi. 6-7 yıl önce şimdiki belediye başkanıyla birlikte Antakya'da kentsel dönüşüme izin vermemişlerdi. Vatandaşlara bir saat kadar yalvardım ama yaptılar, 'Yapmayın. Orada binlerce insan öldü. Siz yapmayın, yapanları durdurun. Askeri olarak güçlü olacağız, ekonomik olarak kalkınacağız. Reyhanlı, Hatay'da. 350 milyon lira harcadık ve Belediyenin yapması gereken suyu ürettik. “Su idaresi oraya elektrik aboneliği almaya gitmiyor” dedi.

“ELLERİNİZİ VE AYAKLARINIZI KIRMAYIN”

Özhaseki, “İlçedeki sorunu çözecek bütün arkadaşları buraya getirdim. Burada 68 yıldır süren bir çatışma var. Tapu işlemleri oldukça uzun zaman almaktadır. Belirli bir vatandaş grubu adına kaydedilen mülk tapuları. Ulaştığımız sonuç budur. Burada bir yasa çıkarmamız gerekiyor. Bu sorunun kanun çıkmadan mevcut idari yöntemle çözülmesi mümkün değildir. Bunu zaten İstanbul Sultanbeyli'de yaptık. Bütün mülkiyet devlete geçti, şimdi devlet verdi. Burada Aksu Çalkaya'da yaptık. Şimdi burada uygun görürseniz elimizi ayağımızı kırmayın Hakan, Belediye Başkanı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, burada da izin verirseniz Veli hocam. Pazartesi günü acelemiz var, Salı gününden itibaren tüm anlaşmazlıkları çözeceğiz. Bütün tapuları bir torba kanunla belediyemize, belediyemizden de size devredeceğiz. Bunun dışında başka bir yol yoktur. Tapu sorununu çözüp sonra kentsel dönüşümü yaparız diyorsanız onu da yapalım. “Bu işin tek şartı var, o da Büyükşehir ve Serik’te elimizi, ayaklarımızı kırmamak” dedi.

“İLERİ ÇÖZÜMLERİZ”

İkinci kez Bakan olarak atandıktan sonra 9 ay boyunca Antalya'yı ilçe ilçe, köy köy ve şehir şehir gezdiğini belirten Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “Burada çiftçilerimizle, tüccarlarımızla, öğrencilerimizle, gençlerimizle bir araya geliyoruz. girişimciler, yatırımcılar ve turizm profesyonelleri. Sorunlarınızı dinliyor, ihtiyaçlarınızı yerinde görüyoruz. Yöneticilerimizle birlikte kısa, orta ve uzun vadeli programlarla bu çalışmaları çözerek ilerliyoruz. Son 75 günde, “Gezdikçe Antalya'nın sorunlarını, ihtiyaçlarını daha iyi anlıyoruz” dedi.

“VİZYONEL BAŞKAN”

Antalya'nın tarım, turizm, kültür ve sanat şehri olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “Türkiye 2023 yılını rekor ziyaretçiyle kapattı, 57 milyona yakın misafir ağırladık. Yaklaşık 16 milyon kişinin çoğunu Antalya'da ağırladık. 2024 yılı çok daha güzel olacak, Antalya'ya 17 milyondan fazla ziyaretçi bekliyoruz. Bundan sonra da rekorlar kırarak turist sayısını artırma yolunda yolculuğumuza devam edeceğiz. Antalya’da 2,7 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. Kentin coğrafi konumuna baktığımızda Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 680 kilometre uzanan bir kentten bahsediyoruz. 19 ilçemiz var. 2,7 milyon nüfusumuz var. Hem yurt dışından hem de yurt içinden çok fazla göç alan bir şehriz. Artık Türklerin gözünde sadece Türkiye değil, dünyanın en güzel turistik şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Bu kadar hızlı bir Antalya varken Antalya asla duramaz, hep koşmak zorundadır. Koşan bir Antalya görmemiz lazım. Çünkü Antalya durursa büyüyen, sürekli göç alan bir şehir, durursa durmuyor, geriye gidiyor demektir. Bu nedenle 31 Mart seçimleri çok önemli. Antalya gibi bir şehri dünya şehri, dünya markası haline getirmek istiyorsak köklü geçmişi olan, çalışkan, azimli ama her şeyden önce vizyon sahibi başkanlara ihtiyacımız var. “Antalya'yı Süper Lig'e taşımak istiyorsak, Avrupa'nın en güzel ve beğenilen şehirlerinden biri haline getirmek istiyorsak başkanlarımızın çalışkan ve vizyoner olması gerekiyor” dedi.

“TURİZM ALANINDA YENİ PROJELER”

Bakan Ersoy, yeni dönemde hem ilçeler hem de büyükşehir için el ele vererek hedeflere ulaşacaklarını belirterek, “Antalya'mızın sorunları var mı?” orada. Ama Antalya'mızın çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Yeter ki niyet ve arzu olsun. Yetkiyi doğru işte ehil kişilere veriyoruz. Bakın, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son dönemde uğraştığı konulara bakacak olursak, Antalya'nın en büyük sorunlarından biri kanalizasyon sorunu oldu. Konu Büyükşehir Belediyesi'nindir diyerek geri adım atmadık, yapamadıkları yatırımları protokollerle üstlendik, Serik ve Kemer'in tedavisini hayata geçirdik. Sahil boyunca halk plajları inşa ettik. Sokak kültürü festivalleriyle Antalya'yı kültür ve sanata dahil ettik. Yatırım yaptık. Yeni bir projeye daha başladık. Ne diyoruz? Artık turistlerimizin otellerde kalmasını istemiyoruz. Otellerden çıkmasını istiyoruz. Şehirlerimize, tarihi merkezlerimize gelip, tüccarlarımızla tanışmanızı istiyoruz. “Geleceğe Miras” proje adı altında, arkeoloji alanında son 60 yılda yapılan çalışmaların aynısını önümüzdeki 4 yılda da yapmayı vaat eden Altın Çağ arkeolojisinin yeni programını başlatıyoruz. . Bu yazdan itibaren insanların otellerden çıkıp arkeolojik noktaları gezerek şehir merkezine ulaşabilmesi için gece müzesini de ekleyerek yeni bir programı hayata geçirdik. Amacımız şehrin ürettiği gelirin şehrin paydaşları arasında doğru şekilde paylaşılmasını sağlamaktır. Kentte yaşayan tüm tüccar ve çiftçilerimizin pay almasını sağlamak, sezonu 12 aya çıkarmak ve turist akışını tüm bölgelerimize dağıtmak. Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz” dedi.

“HALI ALTINDAKİ SORUNLARI HATIRLAYACAĞIZ”

Bakan Ersoy, “Bir iş güzel olunca herkes o işe sahip olmak ister.” “Herkes rakamları açıklamak istiyor. Bunu yapacağız, şunu yapacağız. Ama turist bekliyoruz diyerek bu olmuyor. Bu, bu kadar yatırım yapacağız anlamına gelmiyor. Hiçbir şey söylemeden olmuyor.” Her şeyi yaparak, çalışarak olur. O yüzden 31 Mart seçimleri çok önemli. Bugüne kadar halının altına süpürülmüş birçok sorun var ve 31 Mart'tan sonra yapmak istediğimiz ilk şey, sorunları altına süpürmek olacaktır. halıyı tek tek çözüp, “68 yıldır bekleyen bir sorununuz var, biz de çözüyoruz” dedi.
Toplantının ikinci kısmı basına kapalı olarak devam etti.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir