Araştırma: Kahve içmek bağırsak kanserinin tekrarlama riskini azaltıyor

Hollanda'da 1.719 kişi arasında yapılan gözlemsel bir araştırma, günde en az iki fincan kahve tüketen kolorektal kanser hastalarının gelecekte nüksetme olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Günde birkaç fincan kahve içmenin de erken ölüm olasılığını azalttığı görülüyor.

Bu durum, analizin dışında bırakılan son dönem bağırsak kanseri hastaları dışındaki tüm hastalar için geçerliydi.

Günümüzde bağırsak kanseri hastaların yaklaşık %30'unda tedavi sonrasında tekrar nüksetmektedir.

Bu, Hollanda'daki en son bulguların daha büyük çalışmalarla doğrulanması durumunda, kahvenin bir gün bazı kanser hastaları için yaşamı değiştiren bir ilaç olarak tanınabileceği anlamına geliyor.

Araştırma bulgularına göre, günde iki fincandan az kahve içen kolorektal kanser hastaları ile karşılaştırıldığında, günde en az beş fincan kahve içenlerde hastalığın tekrarlama ihtimali yüzde 32 daha az. yıllar.

Hollanda'daki Wageningen Üniversitesi'nden bilim adamlarının liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibine göre, aynı dönemde, hastanın içtiği kahve miktarı ile herhangi bir nedene bağlı ölüm riski arasında da gözle görülür bir bağlantı bulundu.

Hollanda'da yapılan çalışma, kahve tüketiminin bağırsak kanseri hastalarında sadece hayatta kalma oranlarını değil aynı zamanda nüks oranlarını da nasıl etkilediğini inceleyen ilk çalışmalardan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir