Arap ülkeleri Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Filistin kararından memnun

Konuya ilişkin Filistin, Katar, Kuveyt, Umman, Irak ve Arap Parlamentosu'ndan yazılı açıklamalar yapıldı.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre Başkan Mahmud Abbas, söz konusu kararın “uluslararası hukuka uygun olduğunu ve İsrail tarafından işlenen suçları ve ciddi uluslararası meşruiyet ihlallerini izole etmek için uluslararası uzlaşmayı amaçladığını” söyledi.

Abbas, bu karara dayanarak Filistin'in BM'ye tam üyelik yönünde çabalarını sürdüreceğini ve henüz Filistin Devleti'ni tanımayan ülkelere bu yönde çağrıda bulunacağını söyledi.

Söz konusu kararın, Filistin'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) tam üyeliğini yeniden oylama çabalarına destek vereceğini belirten Abbas, ABD yönetimine İsrail'e verdiği desteği geri çekmesi, ülkelerin iradesine saygı duyması ve İsrail'de oy kullanması çağrısında bulundu. İsrail'in lehine. Filistin'in tam katılımı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Filistin'in tam üyelik hakkını ezici bir çoğunlukla onaylayan oylama ve uluslararası uzlaşmanın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Fetih Hareketi ayrıca, Genel Kurul'daki oyların ezici çoğunluğunun, dünyanın kendisini sömürgeci işgal sisteminin müttefiklerinden ve destekçilerinden farklılaştırdığını ve Filistin'in tarihi haklarından yana durduğunu gösterdiğini söyledi.

Tren

Katar Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, kararı “tarihi” olarak nitelendirerek, 143 ülkenin evet oyunun, Filistin halkının doğal, hukuki ve tarihi haklarının uluslararası düzeyde tanınması anlamına geldiğini kaydetti.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Genel Kurul'un tavsiyesine yanıt vereceği ve Filistin'in “Birleşmiş Milletler'e tam üye devlet olmasına, uluslararası sistemdeki konumunu güçlendirmesine ve Filistin halkının meşru haklarını kullanmasına olanak sağlamasına” izin vereceği ümidini ifade ediliyor. Haklar.”

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, uluslararası topluma, “Filistin halkını koruyarak ve onların kendi topraklarını kurma yönündeki meşru haklarını destekleyerek, Filistin sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulma konusundaki hukuki ve tarihi sorumluluğunu üstlenmeye” davet edildi. bağımsız devlet.”

Umman

Kararı memnuniyetle karşılayan Umman, yaptığı açıklamada, kararın Genel Kurul tarafından kabul edilmesinin, dünyanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne “Filistin Devleti'ni tanıması” çağrısında bulunduğu anlamına geldiğini söyledi.

Irak

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 9 aleyhte ve 25 çekimser oya karşı 143 devletin “evet” oyu vermesinin, Filistin halkına meşru haklar konusunda destek sağlamak için verilen uluslararası desteğin “büyüklüğünü” ortaya koyduğunun altı çiziliyor.

“Tarihi” kararın, Filistinlilerin haklarının geri kazanılması ve bölgede barışın sağlanması yolunda ilk adım olduğu iddia edildi.

Arap Parlamentosu

Arap Parlamentosu Başkanı Adil el-Assumi yaptığı açıklamada, “ezici” çoğunluk tarafından alınan kararın, Filistin meselesinin haklılığı konusunda fikir birliğini yansıttığını belirterek, BM Güvenlik Konseyi'ne devletin Filistin'le ilgili talebini değerlendirme çağrısında bulundu. Tarafsız ve olumlu bir şekilde Birleşmiş Milletlere tam üyelik.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Filistin'e ilişkin karar taslağını kabul etti

BM Genel Kurulu'nda dün yapılan oylamada, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde yeniden müzakere edilmesini ve gözlemci statüsündeki Filistin'e bazı ek hakların tanınmasını öngören karar tasarısı kabul edildi.

Türkiye'nin yanı sıra 80'e yakın ülkenin ortak sunduğu karar taslağı, 193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 143 lehte oyla kabul edildi. Tasarıda 25 “çekimser” oyu alınırken, aralarında ABD, Arjantin, Papua Yeni Gine, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'ın da bulunduğu 9 ülke “hayır” oyu verdi.

Kararda, “Filistin'in, Birleşmiş Milletler Tüzüğü'nün 4. maddesinde belirtilen BM üyeliği kriterlerini karşıladığı ve bu nedenle BM üyesi olarak kabul edilmesi gerektiği” vurgulanıyor.

Filistin, 2011 yılında Birleşmiş Milletler'e tam üye olmak için başvurdu ancak BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamadı. Filistin'e 2012 yılında Birleşmiş Milletler'de “daimi gözlemci statüsü” verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir