Antik Mısır'a dair sıra dışı bir deneyim sunan 'Çocuk Firavun'un Hazineleri Tutankhamun' sergisi Ankara'da açıldı – KÜLTÜR SANAT

Dünya çapında ziyaretçi rekorları kıran ünlü “Tutankamon'un Çocuk Firavunu'nun Hazineleri” sergisi, İstanbul'un ardından Ankara'da da sanatseverlerle buluştu.

Serginin 1 Haziran'a kadar Ankara Panora AVM'de gerçekleştirilecek tanıtım toplantısında; Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. Açılışa, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı İlber Ortaylı, Mısır Büyükelçisi Amr El-Hamamy ile aralarında Fas, Singapur, Norveç büyükelçiliklerinin de bulunduğu 30'a yakın büyükelçi katıldı. , Polonya, Sırbistan, Hırvatistan ve Yunanistan. Profesör. Dr. İlber Ortaylı, Tutankhamun Çocuk Kralın Hazineleri sergisiyle ilgili şunları söyledi: “20. Yüzyılın en büyük arkeolojik keşfi olan Tutankhamun hazineleri, her yaştan öğrencinin yanı sıra tarih, kültür ve sanata meraklı herkesin mutlaka görmesi gereken bir sergidir” dedi.

3300 yıl önce 9 yaşındayken tahta çıkan gizemli firavun Tutankhamun, trajik hayat hikayesi, tamamı som altından yapılmış paha biçilemez objeleri ve kendi şahsı da dahil olmak üzere 100 yıldır her yaştan milyonlarca insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. ünlü ölüm maskesi ve tabutu ve tam olarak çözülemeyen gizemler. 60 yılı aşkın süredir dünyanın belli başlı metropollerini gezen ve 40 milyondan fazla ziyaretçiyle rekorlara imza atan “Çocuk Firavun Hazineleri Tutankhamun Sergisi”, ardından Ankara'da tarih, kültür ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu. ziyaretçilerini İstanbul'da ağırlıyor.

Ünlü tarihçi ve yazar Ankara Panora AVM'de “Tutankhamun, çocuk firavunun hazineleri” sergisinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında Profesör. Dr.İlber Ortaylıfuarın organizatörü Level A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sel zamanı ve Mısır'ın akredite küratörleri tarafından düzenlenen sergi Muhammed Atef Abdelshafy Sergiye katılıp bilgi verdiler.

Tutankhamun'un büyükelçilerden uzaklaştırılması

Kültürün en güçlü isimlerinden Firavun Tutankhamun için açılan dünyaca ünlü serginin tanıtımı için düzenlenen toplantıya, aralarında Norveç, Belçika, Yeni Zelanda, Polonya, Suudi Arabistan ve Şili'nin de bulunduğu Mısır başta olmak üzere 30'a yakın ülkenin Ankara büyükelçileri katıldı. , Antik Mısır tarihinin sembolleri ve diplomatik temsilciler katıldı. Büyükelçiler Prof. İlber Ortaylı ve Mısırlı küratör Muhammed Atef Abdelshafy'İlgiyle dinledikten sonra dünyanın en çok ziyaret edilen sergisindeki eserleri inceleme fırsatı buldular.

Mısır Büyükelçisi Amr El-Hamamy: Binlerce yıllık medeniyetimiz tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor

toplantıya katılmak Mısır Büyükelçisi Amr Soliman Abdelmeguid El-Hamamy SırasındaBu sergiyle Türk halkının Mısır ziyareti sırasında bütünüyle görebildiği Kral Tutankhamun'un hazinelerinin yalnızca küçük bir kısmı getirildi. “Binlerce yıl öncesine dayanan uygarlığımız, harikalarıyla tüm dünyayı şaşırtmaya ve etkilemeye devam ediyor” dedi.

“Nil Deltası'nın zenginliklerinden doğan muhteşem uygarlık Eski Mısır”

Tarihin en önemli uygarlıklarından biri olan Eski Mısır ve Tutankhamun'un bu muhteşem uygarlık içindeki yeri ve önemi hakkında değerli bilgiler verin. Profesör. Dr.İlber OrtaylıDedi ki:

“Medeniyet Yunanistan ile başlamaz, Mezopotamya ile başlar ama süreklilik ve tutarlılık açısından Nil ve Nil Deltası'nın zenginliği Mısır gibi muhteşem bir medeniyet yaratmıştır. Tutankhamun, Mısır tarihinin çalkantılı bir döneminde tahta çıktı. Tutankmamun'un babası Akhenaten (Amenhotep IV olarak da bilinir), Mısır'ın 18. Hanedanlığı'nın başlarındaki bir firavundu. Saltanatının altıncı yılında, yüzyıllardır Mısır'ın başkenti olan Thebes'ten ayrılarak, bugün Tel el Amarna olarak bilinen bakir topraklarda yeni bir başkent kurdu. Akhenaten, diğer tanrılara olan inancı yok etmek ve Aten dinini kurmak için diğer tanrıların isimlerini tapınaklardan sildirdi. Aten, Babil'den Mısır'a geçtiğine inanılan güneşle ilgili tek tanrıdır. Yahudi tek tanrılı dinlerinin başlangıcı sayılabilir. Bilinen en önemli eşlerinden biri Mitanni prensesi Nefertiti'dir. Akhenaten'in tahttan indirilmesinin ardından oğullarından Tutankhamun 9 yaşında tahta çıktı. O da erken yaşta vefat etti. Onun hükümdarlığı sırasında Mısır eski çok tanrılı dinine geri döndü. Amun rahipleri de itibarlarına kavuşturuldu. Ama Tutankhamun'un 20. yüzyılda mezarının bulunması ve Mısır uygarlığını yansıtması sayesinde en iyi tanıdığımız firavun olduğu da bir gerçek.”

Profesör. Mısır'daki kral mezarları olan Keops, Kefren ve Menkaure adlı üç büyük piramidin mezarlarında firavunlara ait hiçbir şeyin bulunmadığını, çünkü hepsinin soyulduğunu belirtti. Ortaylı, Tutankhamun'un yeraltındaki mezarının mükemmel şekilde korunduğunu, 1922'de İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından bulduğunda hazineleri soyulmadan günümüze ulaşan tek firavun olması açısından da önemli olduğunu kaydetti.

“Dünya rekoru kıran sergiyi Ankaralılarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Level A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve “Çocuk Firavunun Hazineleri Tutankhamun” sergisinin organizatörü Tufan Zaman Dünyanın en önemli metropollerinde ziyaretçi rekorları kıran bu sergiyi Türkiye'ye getirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye'de ilk kez İstanbul'da açtığımız sergimiz büyük ilgi gördü. Şimdi Ankara'da açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sergide, Firavun Tutankhamun'un mezar odasından çıkan som altın tabutu, altın ve değerli taşlardan yapılmış dünyaca ünlü ölüm maskesi, savaş arabası, silahları, bastonları gibi gündelik objelerden seçilmiş paha biçilemez değerde 400'den fazla eser yer alıyor. ve mobilyalar, akredite Mısırlı sanatçılar tarafından özenle el işçiliğiyle yapılmış ve birebir kopyaları üretilmiştir. Sergi, ziyaretçileri, tıpkı 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carter tarafından keşfedilen Tutankhamun hazineleri gibi, Eski Mısır'ın gizemlerini keşfetme yolculuğuna çıkaracak. Sergi boyunca, video gösterileri ve projeksiyonlarla benzersiz bir deneyim sunuyoruz. arkeolog Howard Carter'ın eski Mısır ve Tutankhamun hakkındaki günlükleri hakkında. Sergide hazineden çıkan 400'den fazla eserin yanı sıra ünlü firavunun gizemli hikayesi ve Eski Mısır'ın yeniden inşa edilmiş görsel unsurları da yer alıyor. Böylece her yaştan ziyaretçi, Tutankhamun'un hayatına yakından tanıklık edebilecek, bu gizemli ve muhteşem hayatı en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebilecek.”

Tutankhamun'un aşk hikayesi ve hazineleri

Serginin Mısırlı küratörü Muhammed Atef Abdelshafy Toplantıda şunları söyledi: “Kral Tutankhamun'un hazineleri büyük önem taşıyor ve onun bugün buraya gelip sizlerle tanışması bizim için büyük önem taşıyor. Buraya gelen tüm misafirlerimizle birlikte 3 hikayeye tanıklık edeceğiz. Bunlardan ilki Kral Tutankhamun ile eşi Kraliçe Ankhesenamun'un aşk hikayesidir. İkincisi ise hazinenin bulunuşunun hikayesi… İngiliz arkeolog Howard Carter'ın 100 yıl önce hazineyi nasıl keşfettiğinin ve onu dünyaya nasıl sunduğunun hikayesi… Üçüncü ve sonuncusu ise Tutankhamun'un mezarını konu alıyor. . “Mezarın dört odası var, tamamı som altın objeler ve hazineler… Buraya gelen insanlar, sanki Mısır'daki gerçek müzeyi gezmiş gibi Kral Tut'un eşyalarını ve hazinelerini deneyimleme ve görme fırsatı bulacak.”

Hangi eserler sergileniyor?

MÖ 1332'den MÖ 1323'e kadar hüküm süren Firavun Tutankhamun, Mısır'ın Onsekizinci Hanedanlığı'nın sonlarında, babası Firavun Akhenaten'in hükümdarlığı sırasında doğmuştur. Tutankhamun tahta çıktığında 9 yaşındaydı. 19 yaşında ölen Altın Firavun'un naaşı 70 gün içinde mumyalanarak Luksor'daki Krallar Vadisi'ndeki 69 numaralı mezarlığa götürüldü. İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci Howard Carter'ın 1922 yılında Mısır'ın güneyindeki Krallar Vadisi'nde keşfettiği Tutankhamun'a ait muhteşem hazine, dünyada büyük ilgi uyandırdı ve keşfedilen eserler Eski Mısır'ın simgesi haline geldi. Küçük Firavun'un hazineleri, eski Mısır uygarlığının tarihinin birçok yönünün aydınlatılmasına yardımcı oldu. Mezarındaki eşyaların tamamı som altından yapıldığı için “Altın Kral” olarak da anılan Tutankhamun için düzenlenen sergide, hazineden özel olarak seçilmiş 409 eserin birebir replikaları yer alıyor.

Sergide, değerli taşlarla süslenmiş ünlü altın ölüm maskesi, Mısır tanrıçaları İsis, Nephthys, Neith ve Selket'in tasvirlerinin yer aldığı tabut, tabuttaki anne, Yaldızlı ahşap bir yatak, bir savaş arabası, Tutankhamun'un eşi Kraliçe Ankhesenamun'la olan aşkını tasvir eden altın bir taht, çocuk kralın su aygırı avını tasvir eden heykeller, çeşitli mobilyalar, at arabası, yay ve ok gibi silahlar, göktaşı demiri Anadolu'ya düşen, yapıldığı için “uzaydan gelen hançer” adı verilen silah gibi ilginç buluntular var. Tutankhamun'un genç yaşta ölümünde rol oynadığı söylenen genetik kusurlardan biri, bacağının topallamasına neden oldu. Bu nedenle bu heyecan verici sergide mezarında bulununca büyük şaşkınlık yaratan baston örnekleri ve yüzlerce parçanın replikaları da yer alıyor.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir