Antalya'da 32 ton balığına uydu cihazı takıldı

Uluslararası Atlantik Orkinosunu Koruma Komisyonu (ICCAT), Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü'nün “Atlantik Mavi Yüzgeçli Orkinos Araştırma Programı” kapsamında Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ve Politikalar, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Çukurova ve ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından Antalya Körfezi'nde bir çalışma başlatıldı.

Balıkları izleyen ekip, önceki gün Türk bayraklı gemilerle Alanya'dan yola çıkarak, yakalanan 32 orkinosun üzerine uydu bağlantılı elektronik cihaz yerleştirdi.

Cihazların balığa bağlanıp denize bırakıldığı anlar kaydedildi.

Cihazlar 1 yıl boyunca balığın yanında kalacak

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, AA muhabirine, ICCAT'ın orkinos avcılığı konusunda ülkelere her yıl belirli bir kota uyguladığını ve bu yıl Türkiye'ye 2 bin 500 tonluk bir kota tahsis edildiğini söyledi.

Ton balığı avcılığının Türkiye için önemli bir kaynak olduğunu belirten Erkan, kotanın artırılması için bilimsel çalışmalara ağırlık verdiklerini, balıklarla ilgili daha detaylı bilgi almak için uydu izleme projesi başlatıldığını söyledi.

Antalya'daki ton balığı uydu cihazıyla izlenecek

Alanya açıklarında 32 adet mavi yüzgeçli orkinosun üzerine tam donanımlı uydu takip cihazı yerleştirdiğini anlatan Erkan, şöyle konuştu:

“Alanya açıklarında vinçler yardımıyla gemi güvertesine getirilen 32 ton balığının yüzgeçleri uluslararası etik standartlara uygun şekilde yontuldu. Balığın Atlantik'e gidip gitmediğine dair çok detaylı veriler alacağız” Akdeniz'de yumurtlayıp üredikleri, otlatma alanları bulup beslendikleri yer. Cihazlar 1 yıl “Balıkların üzerinde bir süre sabit kalacağız ve bir yıl boyunca veri toplayacağız. Cihaz zaman aşımına uğradığında balıkla bağlantısı kesilecektir. suyun yüzeyine çıkıp enerjisini güneşten topluyor ve tüm bilgiyi ona aktarıyor. Böylece çözülmemiş, bilinmeyen ve öngörülemeyen birçok konu hakkında fikir sahibi olacağız.

Antalya'daki ton balığı uydu cihazıyla izlenecek

Balıkçılara çağrı: “Ton balığına cihazla dokunmayın”

Erkan, cihazlar sayesinde balıkların davranışlarını ve göç yollarını izlemeye başlayacağımızı, bir yıl sonra daha net bilgiye sahip olacağımızı belirtti.

Erkan, elde edilecek verilerin Türkiye'nin ton balığı payının artmasına yardımcı olabileceğini söyledi: “Mavi yüzgeçli orkinosun Atlantik kökenli bir hayvan olduğuna dair bir görüş var ama buradan alacağımız verilerle belki de bu balıkların Atlantik kökenli bir hayvan olduğunu kanıtlayacağız. Bölgemizde büyüyüp çoğalacağız. Bu da kotamızı artıracak.” “Denizcilik sektöründe bir pasta var, her ülke bu pastadan payını alıyor, hedefimiz daha fazlasını elde etmek.” dedi.

Erkan, 2 yıl önce 13 balığa cihaz takıldığını ancak olumlu sonuç alamadığını, bu yıl daha donanımlı cihazları tercih ettiklerini söyledi.

Erkan ayrıca balıkçılara, av sırasında aletli balıkları serbest bırakmaları çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir