Yurt dışı oyların sayımına başlandı

0

Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekilliği seçimleri için saat 08.00’de başlayan oy verme süreci, Türkiye genelinde saat 17.00’de sona erdi.

Yurtdışı temsilciliklerinde kullanılan ve uçakla Ankara’ya getirilen oylar, ATO Congresium’da 5 kilitli bir odada sıkı güvenlik önlemleriyle korundu. Türkiye genelinde oy verme işleminin sona ermesinin ardından yabancı oyların sayımına başlandı.


“Her urn 3-5 zarf içerecektir”

Yurtdışı ilçe seçim kurulu başkanı Ali Uğuz, oy sayımına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Daha önce de söylediğim gibi 72 ülkede 5 bin 114 sandıkta, yurt dışında 15 temsilcilikte kullanılan oylar kapalı tutuldu. oradan oy ver ABunu yaptık ve sandık masalarına tek tek yerleştirdik. 1430 çömleğe ayırdık, her çömlek 3-5 çuval sayılır, vardiyamız uzun. Sayım daha uzun sürebilir. Ülkede 1 saatte sayılan sandık, ülkemizde 2 saatte sayılıyor. Sayımdan sonra veri giriş merkezine gireceğiz..”

[Canlı Seçim Sonuçlarını Görmek İçin Tıklayın]


Seçim Günü Yasaklar

Seçim yasakları kapsamında 06:00-00:00 saatleri arasında alkollü içecek satışı yapılmayacak, halka açık yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaklanacak. Oy kullanma süresi boyunca eğlence mekanları kapalı kalacak ve sadece eğlence mekanı olan restoranlarda yemek yenilmesine izin verilecektir.

Seçim duyurularına ve belirlenen kurallara uyulmak kaydıyla saat 18.00’den sonra nikah kıyılabilir.

Güvenlik ve düzeni sağlamakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak. Seçim günü saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak. 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın kuruluşunda sadece YSK’nın seçimlere ilişkin vereceği haber ve duyurular yayınlanacak.

Tüm yayınlar Seçim Günü saat 21:00’den sonra yapılacak, ancak YSK tarafından gerekli görülmesi halinde saat 21:00’den önce de yayın yapılmasına karar verilebilir.


YSK yayın yasağını kaldırana kadar sonuçlar açıklanmayacak

Tüm yayınlar saat 21.00’den sonra yapılacak, ancak YSK tarafından gerekli görülmesi halinde saat 21.00’den önce yayın yapılmasına karar verilebilir.

Mutlak çoğunluk sağlanamazsa ikinci tur oylama 28 Mayıs’ta yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı adaylarından hiçbiri salt çoğunluğu sağlayamazsa 28 Mayıs’ta ikinci tur oylama yapılacak. Bunun için YSK’nın önceden hazırladığı seçim takvimi çalışacak.


Oylar hangi durumlarda geçersiz sayılır?

Seçmenler, Başkan ve Milletvekilleri için seçecekleri iki ayrı oyunu aynı zarfa koyarak sandığa atarlar. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ilk olarak oyların sayımı ve dökümü yapılacak.

Zarftan çıkan oy pusulalarında seçim türlerinden birinin geçersiz olması diğerini geçersiz kılmaz.

Birden fazla ittifaka, partiye veya aynı ittifaka dahil olmayan adaya “Evet” veya “Tercih” damgası basılmazsa oylar geçersiz sayılır.

Oy pusulasının bütünlüğünü bozacak şekilde yırtılması veya yırtılması, oy pusulasına mühür veya mühür yerine özel işaret, isim, imza kaşesi veya parmak izi konulması da oyunu geçersiz kılar.

Ayrıca, oy pusulasında açıkça karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş veya zarfın içinde işaret görevi görecek herhangi bir şey varsa, oylar geçersiz sayılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku