Yunanistan ekonomik krizi sona mı eriyor?

0

Yunanistan, yıllardır yüksek kamu borcuyla mücadele ediyor ve 2009 yılında patlak veren ekonomik kriz, birçok reforma ve sıkı kemer sıkma politikalarına neden oldu. Ancak, Avrupa Birliği ve Yunanistan birlikte yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. AB, Yunanistan’ın sermaye piyasalarına dönüşüne yeşil ışık yaktı ve hükümet, kurtarma paketinden çıkmak için ciddi bir kemer sıkma programı uygulayarak birçok reform yaptı. Ancak, yüksek vergi oranları yabancı yatırım yapılmasını zorlaştırıyor.

Yunanistan denizcilik sektöründe lider konumda ve dünya tanker filosunun %25’inden fazlası, yaklaşık 4 kuru yük gemisinden biri ve kimyasal tanker filosunun %15’i Yunan armatörlerine ait. Ancak, sektör ve Yunan toplumu yüksek vergiler nedeniyle zorluklarla karşı karşıya.

Yunanistan’ın en büyük limanı olan Pire, ekonomik krizden ağır darbe aldı ve Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis, Yunan halkının normal hayatına dönmesini ve işçi haklarının geri getirilmesini hedefleyen bir büyüme stratejisi belirledi. Hükümet, işçi sözleşme haklarını geri getireceğini, asgari ücreti artıracak bir dizi prosedür uygulayacaklarını ve emekli maaşlarında daha fazla kesinti yapmayacaklarını açıkladı.

Ancak, Yunanistan’ın borcu hala devam ediyor ve ülke 2060 yılına kadar ödeme yapacak. Yunanistan Deniz Mühendisleri Odası Başkanı Athanasios Evangeliaki, krizin olumsuz etkilerinin devam edeceğine inanıyor. Yunanistan Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis ise vergilendirme stratejileri ve reformlarla ülkenin ekonomik toparlanmasını hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku