Yol açtığı hastalıkları bilseniz ağzınıza sürmezsiniz! Bağışıklık sistemini bitiriyor, kanser riskini artırıyor

0

Uzmanlar, işlenmiş gıdaların zararları ile ilgili iddialarında bu gıdaların çok riskli durumlar yaratabileceğini söylüyor. Piyasadan aldığınız işlenmiş gıdaların zararları konusunda daha bilinçli olmalısınız. prof. Dr Onur Yaprak, “İsimleri bilinmeyen ve karmaşık içerikler listesi varsa işlenmiş gıda diyebiliriz. İşlenmiş gıdaların tüketimi obezite, metabolik sendrom, otoimmün hastalıklar, depresyon, kolon ve mide kanseri riskini artırır.

TEHLİKELİ HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIN

prof. Onur Yaprak, işlenmiş gıdaların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, “Diyetteki kalorilerin tahminen yüzde 25 ila 60’ı işlenmiş gıdalardan geliyor. Gıdalar mekanik veya kimyasal olarak iki farklı yöntem kullanılarak işlenir. Pastörizasyon gibi mekanik yöntemler, kimyasal işlemeden daha masumdur. Kimyasal işleme sırasında, gıdalara farklı amaçlar için farklı kimyasallar eklenir. Ultra işlenmiş gıdalar olarak da adlandırılan kimyasal olarak işlenmiş gıdalar, şeker, yapay içerikler, rafine karbonhidratlar ve trans yağlar bakımından yüksek olma eğilimindedir. Bu nedenle, dünya çapında obezite ve hastalığa önemli bir katkıda bulunurlar. “100.000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan büyük bir araştırma, yüzde 10 daha fazla işlenmiş gıda yemenin kardiyovasküler hastalık, koroner kalp hastalığı ve serebrovasküler hastalık risklerinde yüzde 10’dan fazla artışla ilişkili olduğunu buldu.”

İŞLENMİŞ GIDA LİSTESİ

Yeni proje - 2023-05-25T163836.559

İşlenmiş gıdalardan uzak durmanın mümkün olmayabileceğini belirten Prof. Dr. Foglia devam etti:

“İşlenmiş gıdalar arasında hazır yemekler ve soslar, çorbalar, konserve ürünler, kurabiye, cips, kraker, gofret gibi unlu mamuller veya şekerli ürünler, şekerli gazlı içecekler, sosisler, şarküteri ürünleri, sosis ve krem ​​peynir gibi sürülebilir ürünler yer alır. İşlenmiş gıdalardan tamamen kaçınmak imkansız olabilir, ancak bunları çok fazla tüketmenin neden zararlı olabileceğini anlamak, sağlığınızı iyileştirmede önemli bir adımdır. İlk olarak, bu ürünler tipik olarak daha yüksek miktarlarda tuz, şeker veya yağ içerir ve bunların tümü aşırı yenildiğinde sağlıksızdır. İşlenmiş gıdalar ayrıca tatlarını, dokularını iyileştirmek veya raf ömürlerini uzatmak için tipik olarak katkı maddeleri veya koruyucu maddelerle kimyasal olarak işlenir. Herhangi bir işlenmiş gıdayı tanımlamanın kolay bir yolu, etiketine bakmaktır. Karmaşık ve tanınmayan isimlere sahip bir içerik listesi varsa, bunun işlenmiş bir gıda olduğunu söyleyebiliriz. “

İŞLENMİŞ GIDALARIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

prof. Dr. Onur Yaprak işlenmiş gıdaların vücutta neden olduğu 5 hastalığı şöyle anlattı:

OBEZİTE

Ekran Görüntüsü 2023-05-25 163638

Şekerin obeziteye katkıda bulunduğu bilinmektedir ve bu daha sonra bir dizi başka kronik hastalığa yol açabilir. Yüksek oranda işlenmiş gıdalara genellikle ilave şeker yüklenir, ancak etikette “şeker” kelimesi gerçekten görünmüyorsa aldanmayın. Şeker ikamelerinin en yaygın isimleri mısır şurubu, fruktoz, glikoz, sükroz ve maltozdur. Şeker tüketimi beyinde uyuşturucu bağımlılığına benzer bir zevk ve istek duygusunu tetikler. Eklenen şekerleri günlük kalorinizin yüzde 10’undan fazla olmayacak şekilde sınırlamanız önerilir. Bu, günde yaklaşık 12 çay kaşığı şekere eşittir. Bir paket içeceğin tek başına yaklaşık 10 çay kaşığı içerdiğini hatırlarsak, bu miktar 1 içecekten de alınabilir.

METABOLİK SENDROM

Ekran Görüntüsü 2023-05-25 163629

İşlenmiş gıdaların tüketimi, kalp hastalığına ve tip 2 diyabete yol açabilen bir grup risk faktörü olan metabolik sendromla bağlantılıdır.Metabolik sendrom, yüksek kolesterol, artmış bel çevresi, hipertansiyon ve yüksek açlık kan şekeri ve insülin direncini içerir. Rafine karbonhidratlar fazla miktarda tüketildiğinde şekerler vücutta yağ olarak depolanır, yağdaki artış insülin direncine yol açar.

OTOİMMÜN HASTALIKLAR

Ekran Görüntüsü 2023-05-25 163545

Bu durum, vücudun bağışıklık sistemi kontrolden çıkıp kendi hücrelerine saldırdığında tetiklenir. 100’den fazla farklı otoimmün hastalık vardır. Ancak en yaygın olanları tip 1 diyabet, lupus, multipl skleroz, romatoid artrit, Crohn hastalığı ve Hashimoto tiroiditidir. Bu hastalıklarda bağışıklık sistemi, sağlıklı hücreleri sağlıksız hücrelerle karıştırarak koruması gereken vücuda saldırı başlatır. Bağışıklık sisteminizin yüzde 70’inin bağırsaklarınızda bulunduğu tahmin ediliyor. Sindirim sisteminizde dolaşan tüm çevresel toksinleri düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değil. Bağırsak, işlevi koruyucu bir zar görevi görmek olan epitel hücreleri adı verilen özel bir hücre tabakası ile kaplıdır. Bağırsak epitel hücreleri sıkı bağlantılarla birleştirilir. Bu da zararlı bakterilere, toksinlere ve diğer antijenlere karşı savunma bariyerini güçlendirir. Ancak bu sıkı bağlantılar tehlikeye girdiğinde vücudun savunmasını zayıflatır ve bağırsak geçirgenliğini artırarak zararlı antijenlerin vücuda girmesine izin verebilir. Buna ‘sızdıran bağırsak’ denir.

Çalışmalar, işlenmiş gıdalarda bol miktarda bulunan 7 yaygın katkı maddesinin bağırsak geçirgenliğini artırdığını ve otoimmün hastalıkları teşvik ettiğini göstermiştir. Tanımlanan 7 katkı maddesi, tümü işlenmiş gıda ürünlerinde yaygın olarak kullanılan glikoz, tuz, emülgatörler, organik çözücüler, glüten, mikrobiyal transglutaminaz ve nanopartiküllerdir. Emülgatörlerin gıdalardaki görevi, su ve yağın karışmasını sağlamaktır. Gıdaların raf ömrünün uzamasına, şekil ve dokularının korunmasına yardımcı olurlar. Emülgatörler, kakao fıstığı ve fıstık ezmesi, kekler, salata sosları, pudingler dahil olmak üzere hemen hemen tüm işlenmiş gıda ürünlerinde bulunur.

KOLON VE MİDE KANSERİ

Ekran Görüntüsü 2023-05-25 163501

Bu sefer suçlu, işlenmiş etlerde koruyucu olarak kullanılan nitratlar. Günde 50 gram işlenmiş et tüketen bir kişide kolon kanseri riskinde %18 artış olduğu bildirilmiştir. 100.000’den fazla kişiyle yapılan 5 yıllık bir çalışma, ultra işlenmiş gıdaların tüketimindeki her %10’luk artışın, %12 daha yüksek kanser riski ile ilişkili olduğunu buldu.

DEPRESYON

Ekran Görüntüsü 2023-05-25 163427

İşlenmiş gıdalarda yüksek diyetler, artan kaygı ve depresyon oranlarıyla da bağlantılıdır. Serotonin önemli bir ruh hali dengeleyicidir. İşlenmiş gıdalarda yaygın olarak bulunan kimyasal katkı maddeleri, vücudun sağlıklı serotonin seviyelerini koruma kabiliyetine müdahale edebilir.”

(DHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İbni Sina'nın Şifalı Pınarı İpucu!  Vücut için canlandırıcıİbni Sina’nın Şifalı Pınarı İpucu! Vücut için canlandırıcı
Ankara için fırtına alarmı!Ankara için fırtına alarmı!
İkinci tur için rakamlar verdi: İkinci tur için rakamlar verdi: ‘Yakalayabilirse öpsün’

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku