YKS öncesi ebeveynlere uzman tavsiyesi: Çocuğunuzun başarılarını hatırlatın, güçlü yönlerini destekleyin

0
Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen İrem Hatıl, YKS sınavı öncesi velilere önerilerde bulundu. “Sınav döneminde öğrenci olmak kadar zor bir şey varsa o da sınav sürecinde olan öğrencinin velisi olmaktır” diyen Hatıl, şöyle devam etti: “Öğrenciyi sınava hazırlamada sınavın ciddi etkisi var. Bu süreç devam ederken anne baba tutum ve davranışları öğrenciyi etkiler Unutulmamalıdır ki kaygı bulaşıcıdır.

Aile kaygısı sözel olarak ifade edilmese de velinin tepkileri, mimikleri ve davranışlarından dolayı öğrenci tarafından kolayca anlaşılır. Ebeveynin bu aşamada atması gereken en önemli adım kaygıyı belirli bir düzeyde tutmaya çalışmaktır. Öğrencinin kaygısı hakkında konuşmak ve geçmiş başarılarını hatırlatmak kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Ailelerin beklentileri ve beklentilerini nasıl ifade ettikleri de çok önemlidir. Çocuğun yapabileceğinden fazlasını beklemek hem aileyi hem de çocuğu yaralar. Bunun için çocuğu tanımak, neler yapabileceğini bilmek, çocuğun güçlü yanlarını desteklemek çocuğun özgüvenini artıracağı gibi, ailenin desteğini de hissetmesini sağlayacaktır. İşlem sırasında başka bir seçenek seçilmelidir. Bu seçeneği oluştururken çocuğun ve ailenin birlikte alacağı karar çocuğu rahatlatacak ve sınavın geri dönülmez ve zorunlu bir yol olduğu bilgisini bırakmasına destek olacaktır.

Meslektaşlarınızla karşılaştırmayın

Radikal Eğitim Kurumları Buca VIP Şube Oryantasyon ve Psikolojik Danışman İrem Hatıl, sınava hazırlık aşamasında kaçınılması gereken önemli davranışlardan birinin de çocuğu akranlarıyla kıyaslamak olduğunu ve kendini özel hissetmesinin önemli olduğunu vurguladı. “Sınavın her aile ve çocuk için zorlu bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir. Bazen doğru tekniklerle bazen de doğru rehberlik hizmetiyle bu süreç sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku