Ücretli çalışanlar arabaya ulaşamıyor

0

Yüksek enflasyonlu bir yatırım aracına dönüşen otomotiv sektöründe kriz büyüyor.

Çıkış: 18.05.2023 – 03:00


Abone ol

Google Haberleri

Her geçen gün fiyatı artan otomobil için bankalar kredi vermeyi durdurdu. Sabit gelirli vatandaşlar da peşinatı tahsil etmekte zorlanırken, kredi vadelerinin 3 aya indirildiğini belirtmek gerekiyor. Yılbaşından bu yana ortalama yüzde 35, başkanlık sisteminden bu yana yüzde 570 artan fiyatların yanı sıra otomotiv yatırım işini yürütenlere talep patlaması nedeniyle vatandaşlar araç bulamıyor.

ÖTV oranlarının yüksek olması, bulunabilirlik ve kredilerin aracı vatandaşlar için hayal haline getirdiği iddia edilirken, durum öyle bir hal aldı ki kiralık araç filoları sık sık araç bulamadıklarını bildirmeye başladı.

Otomobil endüstrisindeki arz sıkıntısı ikinci el fiyatlarını artırdı. 470 bin 900 TL’den başlayan Fiat Egea, ikinci el oto sitelerinde 605 bin TL’den başlıyor. Bu ilanlarda galeri sahipleri tarafından ilan başlığına eklenen “Hemen Teslim” ibaresi fiyatın neden yüksek olduğunu açıklıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku