Sudan’da ateşkes yine ihlal edildi, tahliyeler yavaşladı

0

Sudan’da üçüncü haftasına giren çatışmalar, hayatını kaybedenlerin yanı sıra evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınanların sayısını hızla artırıyor. Hava saldırıları ve top mermilerinin Hartum’a isabet ettiği, Cumartesi günü ise Omdurman kenti üzerinde bir ordu savaş uçağının düşürüldüğü bildirildi. ABD ve diğer dış güçlerin çabaları sonucu ilan edilen nihai ateşkesin, yerel saatle gece yarısından sonra sonuçlanması bekleniyor.

Ancak başkentten gelen haberlere göre savaş uçaklarının ve uçaksavar silahlarının sesleri nedeniyle ateşkes bozuldu. Paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK), orduyu ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Sudan ordusu ise HDK’yı önceki ihlallerle suçladı ve “ayaklanma” bitene kadar mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

Çatışmalarda yüzlerce sivil hayatını kaybederken, onbinlercesi komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı. Sudan Tabipler Birliği, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, çatışmalarda 411 sivilin öldüğünü ve 2 binden fazla sivilin yaralandığını duyurdu. BM verilerine göre ise en az 512 kişi öldü, 4 binden fazla kişi yaralandı. BM’ye göre çatışmalar nedeniyle en az 75.000 kişi yerinden edildi.

Mültecilerin çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 50 bin kişi, komşu ülkelere kaçtı. Ancak bu göçün bölgede istikrarsızlığı körükleyebileceğinden endişe ediliyor. Ayrıca sistematik olarak etnik kökenlere bağlı ölümlerin yaşandığı Sudan’ın, Sudan’ın batısındaki Darfur bölgesinde yeniden şiddet olaylarına yol açma tehlikesine dikkat çekiliyor. BM, en az 96 kişinin hayatını kaybettiği Darfur’daki durumu “endişe verici” olarak tanımadı ve personelini tahliye ettiğini duyurdu.

Dünya Gıda Programı, şiddetin neden olduğu krizin 15 milyon kişinin gıda güvenliğini tehlikeye attığını duyurdu. Ülkedeki insanlar zaten açlığa düşerken, milyonlarca kişi daha bu tehlikeyle karşı karşıya.

Yabancı ülkeler diplomatlarını ve vatandaşlarını tahliye etmek için çalışmalarını sürdürürken, Türkiye, İngiltere, ABD, Avustralya, Suudi Arabistan ve İran gibi birçok ülke vatandaşlarını Sudan’dan tahliye etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku