Sırbistan’da ilkokula düzenlenen silahlı saldırının ardından eğitim bakanı istifa etti

0

Sırbistan Eğitim Bakanı Branko Ruziç istifa mektubunda, “Sorumlu ve iyi eğitimli bir kişi olarak, istifa etmekle mantıklı bir karar verdim.” o yazdı.

Sırbistan Eğitim Bakanı Branko Ruziç, geçen hafta bir ilkokula düzenlenen ve 8 öğrenci ile bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı sonrasında görevinden ayrıldığını duyurdu.

Ruziç, Başbakan Ana Brnabiç’e yazdığı istifa mektubunda, “Sorumlu ve eğitimli bir kişi, tüm kamu görevlerini yerine getirmiş bir profesyonel, bir baba ve bir Sırbistan vatandaşı olarak mantıklı bir istifa kararı verdim.” o ifadeleri kullandı

Geçen hafta Sırbistan’da arka arkaya düzenlenen silahlı saldırılarda en az 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Ruziç’in istifasıyla sonuçlanan Çarşamba günkü saldırıda, 13 yaşındaki bir öğrencinin başkent Belgrad’da bir ilkokula ateş açması sonucu 9 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. Olayın hemen ardından başkent Mladenvac’ta hareket halindeki bir araçtan bir gün sonra otomatik tüfekle ateş açılması sonucu 8 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı.İki bağımsız saldırıda zanlılar, 13 ve 20 yaşındaki zanlılar götürüldü. göz altında.

İki olaydan sonra, Sırp hükümeti okullarda şiddeti durdurmak ve bireysel silahları azaltmak için bir dizi önlem aldı.

Hükümeti saldırıları önleyememekle suçlayan muhalefet, Pazartesi akşamı başkentte hükümet karşıtı eylem çağrısında bulundu. Muhalefet ayrıca eğitim bakanını istifaya çağırdı.

1990’larda eski Yugoslavya’yı parçalayan iç savaşlar, Sırbistan ve çevresinde önemli miktarda askeri sınıf silah ve mühimmatın kontrolsüz bir şekilde serbest bırakılmasına yol açtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku