Remzi Özdemir dolarda yıl sonu için rakam verdi!

0

Ekonomist Remzi Özdemir yıl sonu dolar/TL kuru verilerini verdi.

TELE1’de Bilge Yurtdagülen’in sunduğu “Reel Ekonomi” programına konuk olan ekonomist Remzi Özdemir, son dolar gelişmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Dolarda kontrollü bir artış var ama bu artış enflasyonun altında. Doların gerçek değeri bu değil” diyen Özdemir, şöyle devam etti: “Merkez Bankası kaynaklarından aldığım bilgiye göre kapatma ihtimali yüksek. Yıl sonuna kadar 30 liranın ve birkaç kuruşun altı çok yüksek bir rakam.”

“1 DOLARIN DEĞERİ 40 TL OLMALIDIR”

Enflasyona göre 1 doların 40 TL olması gerektiğini belirten Remzi Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolarda kontrollü bir artış var ama bu artış enflasyondan az. Doların gerçek değeri bu değil. ABD ile ülkemizdeki enflasyonu karşılaştırdığımızda 1 doların 40 TL olması gerekiyor. Ancak bu Teknik olarak mümkün değil. Ne Merkez Bankası ne de hükümet buna izin veriyor. Her şey onların elinde.” Son derece ihtiyati tedbirler mevcut, dolayısıyla şu anda hiç kimse bu aşamayı beklememeli.

DOLAR ÜZERİNDEKİ BASKI YENİ YILA KADAR DEVAM EDECEK

Merkez Bankası kaynaklarından aldığım bilgiye göre yıl sonuna kadar 30 lira birkaç kuruşun altında kapanması çok muhtemel. Zorlu satışlarla zorlu talepleri karşılıyorlar. “Satışımız yok” denmesine rağmen ismi değiştirilerek fiyat istikrarının sağlanmasına çalışıldı. Aldığım bilgiye göre yılbaşına kadar bu fiyat istikrarını koruyacaklar. Çok agresif ve olağanüstü bir gelişme olmadığı sürece bunu başarabilirler. Ama bu coğrafya çok ilginç ve büyük sorunlarımız var. En ufak bir kırılmada dolar yükseliyor. “Eğer olursa işimiz çok zor olur, dua edeceğiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku