Ortopedist uyarıyor! 3 günden fazla süren eklem ağrınız varsa…

0
Yaşlanmanın yanı sıra fazla kilolu olma, hareketsiz yaşam ve uzman yardımı almadan kendi başınıza spor yapmanız sonucu gelişen eklem kireçlenmesi her yaştan insanın yaşam konforunu etkiler.

Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi eklem kireçlenmelerinde de erken teşhisin önemli olduğunu belirten uzmanlar; Günlük çalışma sırasında eklemlerden olağan dışı sesler gelmesi, çıtlama hissi, şiddetli ağrı, tıkanıklık veya tıkanıklık gibi sorunlar yaşandığında mutlaka bir uzmana başvurması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Araştırmada elde edilen bilgilere göre, dünya çapında yetişkinlerin dörtte birinin günlük aktivitelerini kısıtlayan kas-iskelet sistemi sorunlarından muzdarip olduğu, ilde ise bu sorunların eklem kireçlenmelerini içerdiği belirlendi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Mutlu Güngör, “Dünya genelinde yapılan her 7 muayeneden biri kas-iskelet sistemi sorunları ile ilişkilendiriliyor.

Genelde 65 yaş üstü vatandaşların sorunu olarak bilinen eklem kireçlenmeleri artık 30 yaşına kadar ulaştı. Korona virüs salgını sürecinde ve sonrasında kolaylaşan birçok işle karşı karşıya kalan hareketsizlik nedeniyle artan eklem kireçlenmelerinin tedavisinin başlangıç ​​aşamasında yapılması gerekiyor. Bu sorunlar giderilmediği takdirde vatandaşların yaşam konforu olumsuz etkilenecektir” dedi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Mutlu Güngör, “Bu ağrılar ilerleyen zamanlarda dayanılmaz olabilir, aylarca sürer ve şiddeti giderek artar.

Eklem kireçlenmeleri yaşlanmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilir veya sinsice yavaş ilerleyebilir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi eklem kireçlenmesinde de erken teşhis ve erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle vücudumuzun eklem bölgelerindeki ağrıların sesine kulak verilmeli ve ileride daha büyük sorunlara yol açmaması için vakit kaybetmeden bir ortopedi doktoruna başvurulmalıdır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku