Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi BAE misyonu ‘devrim niteliğinde’ sonuçlar elde etti

0

Bir yıldan fazla süredir Emirates Mars Misyonu, kızıl gezegene ulaştığından beri etkileyici sonuçlarla karşımızda. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Şubat 2021’de gönderdikleri uzay aracı Hope’ın Mars’a ulaşmasıyla birlikte, bu alanda dünyanın beşinci ülkesi ve ilk Arap ülkesi oldu. Bu başarıyı elde etmek için altı yıllık bir planlama süreci sonrasında, Muhammed Bin Rashid Uzay Merkezi’nin geleneksel anlayışları aşarak yenilikçiliği teşvik ettiği açıklandı.

BAE Uzay Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Al-Qasim, Euronews’e verdiği röportajda, “Mars küresel bilim camiasının büyük ilgisini çeken önemli bir gezegendi. Dolayısıyla, Mars’a bir görev göndermek istedik.” dedi. Mürettebatsız bir görev olarak tasarlanan bu uzay aracı, Japonya’dan fırlatılan ve 20 Temmuz 2020’de Mars’ın yörüngesine giren ilk Arap uzay aracıdır. Space Science and Technology Department tarafından kontrol edilen Hope, Dünya’da 687 gün süren bir Mars yılına eşdeğer süre boyunca yörüngede kalacak. Bu, dünya çapındaki bilim camiasına, Mars atmosferinin farklı mevsimlerinde ve günün farklı saatlerinde tamamını ilk kez görmesini sağlayacak.

BAE, yeni uzay maceralarına da ev sahipliği yapmayı planlıyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Dış Uzayın Barışçıl Kullanımları Komitesi Başkanı Omran Şaraf, Euronews’e Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ortaya çıkan yeni dikey birimler hakkında bilgi verdi ve asteroit kuşağında görev yapmak, SIRB olarak bilinen güneş uydularının takımyıldızını geliştirmek ve yeni bir uzay fonu oluşturmak gibi yeni görevleri olduğunu belirtti. Bunlar, Emirates Mars Misyonu yolculuğunun bir parçasıdır ve 8 yıl önce başlatılmıştır.

Emirates Mars Misyonu’nun tüm verileri dünya genelindeki çeşitli üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca, misyon Arap gençleri için büyük bir ilham kaynağı olma hedefini de taşımaktadır. BAE Uzay Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Al Qasim’a göre, “Mars görevi, BAE ve bölgedeki gençler için çok güçlü ve ilham verici bir görev oldu. Bu görev de başlangıçta bu görevi finanse etmek için ana itici güç oldu.”

Emirates Mars Misyonu’nun araştırmaları, Mars’ın gece atmosferindeki ayrık aurora (yorulma) veya fenomeni ve toz fırtınalarının beklenmedik ve türbülanslı davranış göstermesi gibi önemli keşiflere yol açtı. Ayrıca, Kızıl gezegenin yarısına kadar uzanan ve benzeri görülmemiş dev solucan benzeri aurora fenomeni de keşfedildi. Bu benzersiz bulgular hakkında 14 bilimsel makale yayınlandı ve son görüntülerin bilim camiası için çığır açan etkileri olduğuna inanılıyor.

Eski kurumlar arası koordinatör ve Avrupa ajansı genel müdür danışmanı Thomas Reiter, BAE’nin “gerçekten harika bir iş çıkardığını” ve bilimsel işbirliğinin son derece önemli olduğunu düşündüğünü belirtti. Aynı zamanda, 2016’dan beri Mars’ın yörüngesinde dönen Avrupa misyonu The Trace Gas Orbiter’in başta metan olmak üzere atmosferdeki çeşitli eser gazlarını aradığını ve metanın yaşam belirtisi olabileceğini söyledi. Burada önemli olan, bu çalışmaları koordine etmek ve Mission Hope veya gelecekteki diğer görevler için uygun hedefleri tanımlamaktır.

Sonuç olarak, BAE’nin başarılı Emirates Mars Misyonu, Arap dünyasındaki gençler için ilham kaynağı olmasının yanı sıra, bilimsel keşifler ve yenilikleri teşvik etme açısından büyük bir başarıdır. Aynı zamanda, uzay enkazlarının artmasıyla sürdürülebilirliğe odaklanılması ve düzenleme ihtiyacı artmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku