Küresel elektrikli araç satışları yüzde 55 arttı

0

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporuna göre, dünya çapında elektrikli araç satışları geçen yıl %55 artarak rekor kırdı ve 10 milyonu aştı. Elektrikli araçların toplam araç satışlarındaki payı da %14’e yükseldi. Bu oran 2020 ve 2021’de sırasıyla %4 ve %9 olarak gerçekleşmişti.

Küresel elektrikli araç satışları, 2017’de bir milyondan 2022’de 10 milyona yükseldi. Bu alanda yapılan harcamalar geçen yıl %50 artarak 425 milyar dolara ulaştı. Devlet sübvansiyonları bu harcamaların sadece %10’unu oluştururken, tüketiciler %90’ını oluşturdu. Geçen yıl piyasada bulunan elektrikli araç modeli sayısı ise 2018 yılına göre ikiye katlanarak 500’e ulaştı.

2022’de artan EV satışları, kullanımdaki EV sayısını 26 milyona çıkardı. Çin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri en fazla elektrikli araç satışı yapılan pazarlar olarak öne çıkarken, geçen yıl küresel elektrikli araç satışının %60’ı Çin’de gerçekleşti. Geçen yılki satışlardan sonra, kullanımda olan tüm EV’lerin 13,8 milyonu Çin’de. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri bu bağlamda ikinci ve üçüncü büyük pazarlardır.

Almanya, Avrupa’da elektrikli araç satışlarında lider konumda. Avrupa’da elektrikli araç satış sayısı 2022’de bir önceki yıla göre %15 artarak 2,7 milyona ulaştı. Elektrikli araçların Avrupa’daki toplam araç satışlarındaki payı ise 2021’de %18’den 2022’de %21’e yükseldi.

Türkiye’de geçen yıl EV satışları neredeyse ikiye katlanarak 7.540’a ulaştı. Bu rakam 2021’de 3 bin 920 idi. EV’lerin toplam araç pazarındaki payı %1 oldu. Geçen yılki satışların ardından Türkiye’de kullanımda olan toplam EV sayısı 16.000’i aştı.

Bu yılın ilk çeyreğinde dünya çapında bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 artışla 2,3 milyon elektrikli araç satıldı. Bu sayının yıl sonuna kadar 14 milyona ulaşması bekleniyor. Bu rakam, 2022’ye kıyasla EV satışlarında %35’lik bir büyüme anlamına geliyor.

Elektrikli araç satışlarının ve üretiminin çoğunluğu birkaç ülkede yoğunlaşırken, Asya bölgesindeki Hindistan, Endonezya ve Tayland geçen yıl EV satışlarını en çok artıran ülkeler oldu.

IEA Başkanı Fatih Birol, elektrikli araç pazarındaki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, elektrikli araçların dünyanın hızla büyüyen “yeni enerji ekonomisi”nin arkasındaki itici güçlerden biri olduğunu belirterek, “Elektrikli araçlar, küresel araç imalat sanayinde tarihi bir dönüşümü sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Bu gelişmelerin küresel petrol talebini önemli ölçüde etkilediğine dikkat çeken Birol, “İçten yanmalı motorlar bir asırdan uzun süredir eşsiz ancak elektrikli araçlar bunu değiştiriyor. Elektrikli araçlar ayrıca 2030 yılına kadar günde en az 5 milyon varil petrol ihtiyacını ortadan kaldıracak. Arabalar bu değişimin sadece ilk dalgası, elektrikli otobüsler ve kamyonlar da yakında gelecek.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku