İrlanda neden Filistin’e destek veriyor?

0

İrlanda, 1980 yılında Filistin devletinin kurulmasını destekleyen ilk Avrupa Birliği üyesi oldu.

REKLAM

Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD yönetimi, Hamas’ın sivillere ve İsrail güvenlik güçlerine yönelik saldırılarının ardından İsrail’in Gazze’deki operasyonlarına karşı Binyamin Netanyahu’nun yanında yer aldı. İrlanda ve İspanya’nın farklı bir tutumu var.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Cuma günü yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’deki eylemlerini “intikama yakın bir şey” olarak nitelendirdi.

Bu, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin liderinin İsrail’e yönelik en sert eleştirilerinden biri olarak yorumlandı.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, “İsrail’in kendini savunma hakkı var” diyerek şunu ekledi: “Fakat şu anda gördüğüm şey sadece meşru müdafaa değil. Daha çok intikama yaklaşan bir şeye benziyor.”

Varadkar, İsrail’in gelecekteki özgürlük ve güvenliğini bu şekilde garanti altına alabileceğine inanmadığını söyledi.

İrlanda’nın bölgedeki Filistin kurtuluşu ve barış girişimlerini destekleme konusunda uzun bir geçmişi var.

İrlandalı politikacıların Filistinlileri savunan ve İsrail hükümetini eleştiren videoları da sosyal medyada geniş kitlelere ulaşıyor.

The Guardian gazetesine göre bunun nedeni İrlanda’nın sömürgeciliğe, mezhepçi şiddete karşı tutumu ve yaşadığı barış deneyimleri.

İrlanda, 1980 yılında Filistin devletinin kurulmasını destekleyen ilk Avrupa Birliği üyesi oldu.

Geçmişte İrlandalı politikacılar Yaser Arafati ile görüşerek barış odaklı girişimlere destek vermişlerdi.

2010 yılında İrlanda, Hamas yetkilisi Mahmud el Mabhuh’a düzenlenen suikastta şüpheliler tarafından sahte İrlanda pasaportu kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından İsrailli bir diplomatı Dublin’den sınır dışı etmişti.

Aynı yıl abluka sırasında Gazze’ye insani yardım götürmeye çalışan İrlanda gemisi İsrail güvenlik güçleri tarafından durduruldu.

2017 yılında İsrail’in Batı Şeria’yı işgalinin ellinci yıldönümünü kutlamak amacıyla Dublin Belediye Binası üzerinde Filistin bayrağı dalgalandırıldı.

İrlanda Parlamentosu geçtiğimiz yıllarda Filistin Devleti’nin tanınmasına yönelik önergeyi onayladı ancak henüz hükümet tarafından onaylanmadı. Tasarı, işgal altındaki bölgelerdeki yerleşimlerle ticaret ve ekonomik desteği yasaklıyor.

İngiliz gazeteci Una Muallaly, İrlanda’nın konumu hakkında şunları söyledi: “Tarihimiz nedeniyle, pek çok insan, özellikle emperyalizm ve sömürgecilik çerçevesinde, marjinalleştirilmiş ulusal kimliklere sahip, ezilen olarak algıladıkları kişileri destekleme eğilimindedir.” Diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku