İran’dan Riyad’a büyükelçi ataması – Son Dakika Haberleri

0

İran yargısının yayın organı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre, İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının ardından İnayeti, İran’ın Riyad Büyükelçisi olarak atandı.

Majesteleri daha önce İran’ın Kuveyt büyükelçisi olarak görev yapmıştı.


İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci

Riyad ve Tahran, 7 yıllık bir aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla iki ay içinde diplomatik ilişkileri yeniden başlatma konusunda anlaştılar.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Suudi mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlaması ve vizelerin kolaylaştırılması konularında anlaştılar.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran’ın büyükelçisini kendilerine tanıttığını ve yakın zamanda Riyad’a atanacak büyükelçiyi Suudi Arabistan’a da bildireceklerini söyledi.

İran Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi, İran’ın uzun yıllardır Suudi Arabistan’a yaptığı ilk üst düzey ziyareti kapsamında, beraberindeki heyet ile 11 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gitti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku