İngiltere’de gıda fiyatlarında son 45 yılın en sert artışı görüldü

0

Son aylarda İngiltere’de gıda fiyatları hızlı bir şekilde artış gösterdi ve en son verilere göre yıllık bazda 45 yıldan bu yana en yüksek artışı kaydetti. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre, Mart 2021’de enflasyon yüzde 10,4’ten yüzde 10,1’e düşerken, gıda fiyatları yüzde 19,2 arttı. Bu artış, ülkedeki süpermarket zincirlerinde de kendini gösterdi ve fiyatlar yükselmeye devam etti.

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, düşen yakıt fiyatlarının Mart ayında enflasyonun düşmesine katkıda bulunduğunu söyledi. Ancak gıda fiyatlarındaki artış, bu düşüşün büyük ölçüde ortadan kalkmasına neden oldu. Küresel gıda fiyatlarının düştüğünü belirten Fitzner, bu düşüşün henüz İngiltere’de süpermarket fiyatlarına yansımadığını da sözlerine ekledi.

Kantar tarafından yapılan araştırmaya göre, Lidl, Aldi, Morrissons, Asda, Sainsbury’s ve Tesco gibi ana süpermarket zincirleri fiyatlarını yükseltti. Asda, yaptığı açıklamada, küresel enflasyonist baskılara rağmen fiyatları müşteriler için kontrol altında tutmak için çalıştıklarını belirtirken, Sainsbury’s fiyatları düşürmek için son iki yılda 500 milyon sterlinlik yatırım yaptıklarını ifade etti. Waitrose ise fiyatları düşük tutmaya çalışırken üreticilere adil bir ödeme yapmaya çalıştığını belirtti.

Gıda fiyatlarındaki artış, insanların harcamalarını kısmalarına neden olurken, süpermarket zincirleri de ürün yelpazelerini geliştirerek dar gelirli kesimleri de kapsayacak şekilde çaba harcıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku