İltihaplı Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer? İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?

0
İltihaplı sivilce nedenleri nelerdir?

İltihaplı akne komedonları iltihapla dolduğu için sarımsı veya mini kistlere dönüştüğü için şiş bir görünüm alabilir. Yanağınızda sadece iltihaplı bir sivilce varsa, buna gerçekten iltihaplı sivilce denemez. Bu sivilce türü sivilcelerin çok sayıda olmasına ve yüzün çeşitli bölgelerine dağılmasına neden olur.

En iyi çabalarınıza rağmen iltihaplı sivilcenizin geçmediğini düşünüyorsanız, bunun nedeni doğru tedaviyi alamamanız olabilir. Aslında, bu çok spesifik akne türü, hedefe yönelik tedavilerle tedavi edilmelidir. Hafif sivilceleri tedavi ederken, onu rahatlatmayı ummak imkansızdır.

İltihaplı sivilce mutlaka doğru bakımı ve doğru tedaviyi önerecek olan bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Evde ayrıca kişiselleştirilmiş bir rutin benimsemelisiniz. Cildi sabah ve akşam arındırıcı ve sebum düzenleyici tedavilerle (örn. çinko, salisilik asit, glikolik asit içeren) dikkatli bir şekilde temizleyin.

İltihaplı sivilce nasıl geçer?

Sebum üretimini düzenleyerek cildi matlaştırır ve parlak görünümü sınırlar. Ayrıca, zarar görmüş cildi kurutmamak ve kendini korumak için daha fazla sebum üretme riskine girmemek için üst derinizi iyice nemlendirmeyi unutmayın. Sebum, yağ bezleri adı verilen saç köklerine bağlı bezlerin ürettiği yağlı bir maddedir.

Sivilceli kişilerde bu bezler, ölü deri hücreleriyle karışan ve folikülleri tıkayan bir tıkaç oluşturan aşırı sebum üretir. Hormonal aktivite akne oluşumuna veya lezyon sayısında artışa neden olabilir. Ergenlik hormonları, yağ bezleri tarafından sebum büyümesini ve üretimini güçlü bir şekilde uyarır. Yağ bezleri hormonal değişikliklere karşı son derece hassastır. Yağ bezleri üzerinde en belirgin etkiye sahip olan hormonlar erkek hormonları androjenlerdir. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından salgılanırlar, ancak erkek vücudundaki seviyeleri daha yüksektir.

İltihaplı sivilcelere ne iyi gelir?

Akne tanısı lezyonların özelliklerine göre konur. Doktorunuz, bu yaralanmalara ilişkin diğer olası açıklamaları ortadan kaldırmak için fizik muayene yapabilir ve tıbbi ve kişisel öykü alabilir.

  • Reçetesiz satılan akne ürünleri arasında benzoil peroksit, salisilik asit ve glikolik asit bulunur. Bireysel olarak kullanılan bu tedaviler, orta dereceli akne için etkilidir. Bunlar, tıkanıklıkları açan ve cildin ölü hücreleri atmasına yardımcı olan peeling maddeleridir.
  • l İltihaplı sivilceye neden olan akne bakterilerini tedavi etmek için topikal antibiyotikler kullanılabilir.
  • l Retinoidler genellikle enflamatuvar olmayan akneyi tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda enflamatuvar akne tedavisinde de yararlıdır. Cilt yenilenmesini hızlandırır.
  • l Bazı kadınlar için doğum kontrol hapı kullanmak sivilceye neden olan hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir.
  • l Şiddetli iltihaplı aknede antibiyotikli tablet verilebilir.

İltihaplı sivilce belirtileri nelerdir?

Akne belirtileri kişiden kişiye değişir, şu şekilde tezahür edebilirler:

  • l Cilt yüzeyinde açılan ve iz bırakmayan siyah noktalar (iğne başı büyüklüğünde siyah noktalar),
  • l Aknenin en yaygın türü olan ve erken lezyonlar oluşturan beyaz noktalar veya püstüller – havaya maruz kalmadıkları için siyah noktalara dönüşmezler,
  • derin iltihaplı püstüller ve kistler; genellikle kırmızı ve şişkindirler ve görünür şekilde irin içerirler,
  • l Daha şiddetli olabilen derin akne genellikle kırmızı, iltihaplı, yanıcı, ağrılı, cerahatli ve dokunulduğunda ağrılıdır.

Derin sivilce genellikle sırtta ve göğüste görülür. Genellikle tedavisi en zor akne şeklidir ve iz bırakmaya eğilimlidir. Derin akne, çoğunlukla cilt yüzeyinde veya bazen derinin daha derin katmanlarında ortaya çıkan püstül ve kistlere sahiptir. Kırılırsa, salınan irin başka lezyonların oluşmasına neden olur.

Derin akne yara izine neden olabilir. Kadınlara göre derin akneden daha sık etkilendikleri için erkekler daha sık yara izi yaşarlar.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku