İklim değişikliği: Avrupa bu yıl kayıtlara geçen en sıcak ikinci kışını yaşadı

0

Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin verilerine göre, Avrupa’daki hava koşulları bu kış sıcak ve kurak oldu. Yayınlanan veriler, küresel ısınmanın mevsimleri etkilediğini gösteriyor. Aralık ve Şubat ayları arasındaki ortalama sıcaklıklar, 1991-2020 ortalamasının 1,4 derece üzerindeydi. Bu sebeple, 2021-2022 kışı Avrupa’da kaydedilen en sıcak ikinci kış oldu. Rekor sıcaklık ise, 2019-2020 kışına ait.

Yılbaşı gecesi, bazı bölgelerde kıtanın kış mevsimine göre çok sıcak havalar yaşandı. Bu, yüksek sıcaklıkların özellikle doğu Avrupa ve kuzey İskandinavya’da kaydedilmesine sebep oldu. Birçok ülkede, kaydedilen bölgesel sıcaklık rekorları da mevcut. Örneğin İsviçre’de Alpler’in kuzeyinde kaydedilen en yüksek kış sıcaklığı 19,4 derece olurken, Kuzey İspanya’da ise sıcaklık 25 derece civarındaydı. Ancak yüksek sıcaklıklar Şubat ayında da devam etti ve bu da endişe verici bir yağış eksikliğiyle aynı zamana denk geldi.

Copernicus merkezinin analizine göre “Şubat 2023’te, Batı ve Güney Avrupa’nın çoğu ortalamanın üzerinde kuraklık koşulları yaşadı ve bazı bölgelerde toprak nemi rekor seviyelere düştü.” İtalya’daki Garda Gölü’nün su seviyesi, ortalamanın yaklaşık 65 cm altına düştü. Po nehri ile Maggiore ve Como göllerinin suları da alışılmadık derecede düşük değerlere ulaştı. İspanya’daki zeytin ve zeytinyağı üreticileri, aşırı kuraklık nedeniyle zeytin hasadının bu yıl yarı yarıya düşebileceği konusunda uyardı.

Dünya çapındaki küresel ısınma nedeniyle, Avrupa’daki sıcaklık artışı bir istisna değil. Sanayi öncesi ortalamaların üzerinde olan insan kaynaklı ısınma, 2017’de yaklaşık 1 santigrat dereceye ulaştı ve 2024’e kadar 1,5 dereceye ulaşma yolundayız. Bu, kutupları eriterek ortalama sıcaklıkları yükseltiyor. Copernicus’un belirlemelerine göre, Antarktika’daki deniz buzu kayıtların başlamasından bu yana en düşük seviye olan şubat ortalamasının %34 altına düştü. Uzmanlar, bu durumun küresel deniz seviyelerini yükseltebileceğine dikkat çektiler. Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, “Deniz buzu kaybının Antarktika buz sahanlığının istikrarı ve nihayetinde küresel deniz seviyesinin yükselmesi üzerinde önemli etkileri olabilir.” dedi. Copernicus, Temmuz ayında Antarktika’nın deniz buzu alanının 1.53 milyon kilometre kareye düştüğünü açıklamış ve bu ölçümün tarihteki en düşük seviye olduğunu vurgulamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku